Powstał wyjątkowy album o relikwiach i relikwiarzach Diecezji Tarnowskiej

18.05.2018 Kategoria: Kultura

„Ziemia świętych i błogosławionych. Relikwie i relikwiarze Diecezji Tarnowskiej”  - to tytuł albumu wydanego przy współpracy licznych samorządów z Podkarpacia. Jego oficjalna promocja odbyła się w czwartek, 17 maja, w Tarnowie.

- Bohaterami albumu są przede wszystkim ludzie święci, Polacy, którzy dają przykład, jak zachować wolność wewnętrzną mimo fizycznego, zewnętrznego zniewolenia – mówił o albumie biskup Andrzej Jeż podczas promocji, która odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Jak podkreślano podczas spotkania, na terenie diecezji tarnowskiej kult świętych i błogosławionych jest bardzo duży – potwierdza go obecność blisko 250 relikwii z różnych wieków, począwszy od relikwii Krzyża Świętego, aż po relikwie Jana Pawła II.

Celem albumu jest przede wszystkim upamiętnienie wydarzeń i postaci związanych z walką o niepodległą Polskę. Publikacja została podzielona na kilka części, co pozwala lepiej wyeksponować relikwie patronów Polski i świętych okresu zaborów, nazwanych w nim „Apostołami Niepodległości”. Inicjatorem wydania albumu był ks. Jan Bartoszek, asystent Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej, zdjęcia wykonał natomiast Kamil Bańkowski.

Na oficjalnej promocji „Ziemi świętych i błogosławionych…” pojawił się gość specjalny – wicepremier Beata Szydło, która opowiedziała o inicjatywach rządowych związanych z 100. rocznicą odzyskania niepodległości. Nie zabrakło również samorządowców z terenu Podkarpacia, którzy włączyli się w wydanie albumu. Oprócz Starosty Powiatu Mieleckiego Zbigniewa Tymuły, inicjatywę wsparli: Roman Ciepiela – Prezydent Miasta Tarnowa, Ryszard Nowak – Prezydent Miasta Nowego Sącza, Fryderyk Kapinos – Prezydent Miasta Mielca, Ludwik Węgrzyn – Starosta Powiatu Bocheńskiego, Andrzej Potępa – Starosta Powiatu Brzeskiego, Tadeusz Kwiatkowski – Starosta Powiatu Dąbrowskiego, Andrzej Reguła – Starosta Powiatu Dębickiego, Karol Górski – Starosta Powiatu Gorlickiego, Marek Pławiak – Starosta Powiatu Sądeckiego, Roman Łucarz – Starosta Powiatu Tarnowskiego.

Zdjęcie: RDN Małopolska