Starostwo Powiatowe w Mielcu
Starostwo Powiatowe w Mielcu
22.07.2021 Kategoria: Informacje
Wirus ASF był tematem przewodnim posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, jakie odbyło się w mieleckim starostwie w środę, 21 lipca.
Najważniejsze, aktualne informacje związane z wystąpieniem na terenie powiatu mieleckiego ognisk wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń przekazali zebranym: Członek Zarządu Powiatu Mieleckiego Zbigniew Działowski, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ryszard Krawiec, Powiatowy Lekarz Weterynarii Piotr Chrabąszcz oraz Łowczy Okręgowy Marcin Hendzel. Relację z realizacji działań ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa zdały także nadleśnictwa: Mielec, Tuszyma i Dąbrowa Tarnowska oraz koła łowieckie: Bażant, Przepiórka, Knieja, Diana, Ponowa, Sęp, Cyranka i Podgórskie Tarnów.
W ostatnim czasie na terenie powiatu mieleckiego wykryto osiem ognisk wirusa i odnaleziono 16 padłych dzików. By powstrzymać rozprzestrzenianie się ASF, w dniach od 4 do 6 lipca, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych z Warszawy przeprowadził na terenie powiatu przeszukania z użyciem specjalistycznego drona. Działania objęły południowo-zachodnią część powiatu i pozwoliły ustalić kierunek migracji dzików. - Kolejne poszukiwania zaplanowano już na 24 lipca. Tym razem w działania zaangażowanych zostanie 50 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej – przekazał podczas spotkania Ryszard Krawiec, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Mielcu. Jak dodał, padłych dzików cały czas poszukują także lokalni myśliwi i łowcy, a specjalnie powołane grupy zadaniowe prowadzą intensywny odstrzał sanitarny w wyznaczonych obwodach łowieckich.
Ważny element walki z ASF stanowią opryski realizowane wzdłuż linii kolejowej LHS, na odcinku od mostu w Zadusznikach do miejscowości Krzątka (na granicy powiatu kolbuszowskiego i stalowowolskiego). Od 2021 roku Starostwo Powiatowe w Mielcu wykonuje je we współpracy z powiatem tarnobrzeskim i kolbuszowskim, zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem. Przeprowadzone inspekcje pozwalają potwierdzić skuteczność tego rodzaju działań. Odnajdywane są ślady zwierzyny (w tym dzików i saren) cofających się od opryskanego nasypu kolejowego.
Obecnie służby skupiają się na tym, by zapobiec rozprzestrzenianiu się patogenu z terenu powiatu mieleckiego i dębickiego na pozostały obszar województwa podkarpackiego i dalej na zachód, w kierunku województwa świętokrzyskiego i małopolskiego. W tym celu, zarządzeniem Wojewody Podkarpackiego Nr 24/2021 z dnia 8 lipca br., podjęto decyzję o budowie na terenie Nadleśnictwa Tuszyma ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację dzików.
Podczas spotkania sztabu kryzysowego wielokrotnie podkreślono, że choć wirus ASF stanowi ogromne zagrożenie dla lokalnych producentów trzody chlewnej i zakładów przetwórstwa mięsnego, istnieją skuteczne sposoby zapobiegania jego rozprzestrzenianiu się. – Najważniejszy z nich stanowi stosowanie zasad bioasekuracji. O tym każdego dnia przypominamy hodowcom, obecnie podczas szkoleń współorganizowanych z Zespołem Doradztwa Rolniczego w Mielcu – podkreślił Powiatowy Lekarz Weterynarii Piotr Chrabąszcz.
Spotkania informacyjne dla rolników realizowane są od 20 lipca br. Dotychczas odbyły się już w Rzędzianowicach, Łączkach Brzeskich i Wampierzowie. Kolejne zaplanowano w Kliszowie, Czerminie i Zdziarcu (22 lipca) oraz w Borowej, Tuszowie Narodowym i Padwi Narodowej (26 lipca). Szczegółowy harmonogram dostępny jest na www.powiat-mielecki.pl.
ms
DOKUMENTY
13 660-----------------------
zarejestrowanych przychodzących dokumentów w II kwartale 2024
LICZBA LUDNOŚCI
132 983-----------------------
mieszkańców powiatu mieleckiego
PIENIĄDZE
240 310 382-----------------------
planowanych dochodów budżetu w 2024 roku