Starostwo Powiatowe  herb_40px_wersja2.png  w Mielcu

A A A

logo_300px.svg

Powiat walczy z ASF

22.07.2021 Kategoria: Informacje


Wirus ASF był tematem przewodnim posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, jakie odbyło się w mieleckim starostwie w środę, 21 lipca.

Najważniejsze, aktualne informacje związane z wystąpieniem na terenie powiatu mieleckiego ognisk wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń przekazali zebranym: Członek Zarządu Powiatu Mieleckiego Zbigniew Działowski, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ryszard Krawiec, Powiatowy Lekarz Weterynarii Piotr Chrabąszcz oraz Łowczy Okręgowy Marcin Hendzel. Relację z realizacji działań ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa zdały także nadleśnictwa: Mielec, Tuszyma i Dąbrowa Tarnowska oraz koła łowieckie: Bażant, Przepiórka, Knieja, Diana, Ponowa, Sęp, Cyranka i Podgórskie Tarnów.

W ostatnim czasie na terenie powiatu mieleckiego wykryto osiem ognisk wirusa i odnaleziono 16 padłych dzików. By powstrzymać rozprzestrzenianie się ASF, w dniach od 4 do 6 lipca, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych z Warszawy przeprowadził na terenie powiatu przeszukania z użyciem specjalistycznego drona. Działania objęły południowo-zachodnią część powiatu i pozwoliły ustalić kierunek migracji dzików. - Kolejne poszukiwania zaplanowano już na 24 lipca. Tym razem w działania zaangażowanych zostanie 50 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej – przekazał podczas spotkania Ryszard Krawiec, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Mielcu. Jak dodał, padłych dzików cały czas poszukują także lokalni myśliwi i łowcy, a specjalnie powołane grupy zadaniowe prowadzą intensywny odstrzał sanitarny w wyznaczonych obwodach łowieckich.

Ważny element walki z ASF stanowią opryski realizowane wzdłuż linii kolejowej LHS, na odcinku od mostu w Zadusznikach do miejscowości Krzątka (na granicy powiatu kolbuszowskiego i stalowowolskiego). Od 2021 roku Starostwo Powiatowe w Mielcu wykonuje je we współpracy z powiatem tarnobrzeskim i kolbuszowskim, zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem. Przeprowadzone inspekcje pozwalają potwierdzić skuteczność tego rodzaju działań. Odnajdywane są ślady zwierzyny (w tym dzików i saren) cofających się od opryskanego nasypu kolejowego.

Obecnie służby skupiają się na tym, by zapobiec rozprzestrzenianiu się patogenu z terenu powiatu mieleckiego i dębickiego na pozostały obszar województwa podkarpackiego i dalej na zachód, w kierunku województwa świętokrzyskiego i małopolskiego. W tym celu, zarządzeniem Wojewody Podkarpackiego Nr 24/2021 z dnia 8 lipca br., podjęto decyzję o budowie na terenie Nadleśnictwa Tuszyma ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację dzików.

Podczas spotkania sztabu kryzysowego wielokrotnie podkreślono, że choć wirus ASF stanowi ogromne zagrożenie dla lokalnych producentów trzody chlewnej i zakładów przetwórstwa mięsnego, istnieją skuteczne sposoby zapobiegania jego rozprzestrzenianiu się. – Najważniejszy z nich stanowi stosowanie zasad bioasekuracji. O tym każdego dnia przypominamy hodowcom, obecnie podczas szkoleń współorganizowanych z Zespołem Doradztwa Rolniczego w Mielcu – podkreślił Powiatowy Lekarz Weterynarii Piotr Chrabąszcz.

Spotkania informacyjne dla rolników realizowane są od 20 lipca br. Dotychczas odbyły się już w Rzędzianowicach, Łączkach Brzeskich i Wampierzowie. Kolejne zaplanowano w Kliszowie, Czerminie i Zdziarcu (22 lipca) oraz w Borowej, Tuszowie Narodowym i Padwi Narodowej (26 lipca). Szczegółowy harmonogram dostępny jest na www.powiat-mielecki.pl.

ms

Galeria zdjęć

Kazimierz Gacek Starosta Powiatu Mieleckiego

Kazimierz Gacek

Starosta Powiatu Mieleckiego
Marek Paprocki Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego

Marek Paprocki

Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego
Andrzej Bryła Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

Andrzej Bryła

Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

DOKUMENTY

13 660-----------------------
zarejestrowanych przychodzących dokumentów w II kwartale 2024

LICZBA LUDNOŚCI

132 983-----------------------
mieszkańców powiatu mieleckiego

PIENIĄDZE

240 310 382-----------------------
planowanych dochodów budżetu w 2024 roku