Powiat Mielecki przygotowuje się do ćwiczeń obrony cywilnej

25.09.2019 Kategoria: Informacje

W dniu 24 września 2019 roku w Starostwie Powiatowym w Mielcu miała miejsce I Konferencja Planistyczna Do Ćwiczenia Kompleksowego Obrony Cywilnej Powiatu Mieleckiego. Wzięli w niej udział przedstawiciele gmin, służby mundurowe oraz pracownicy Biura Zarzadzania Kryzysowego Starostwa Powiatu Mieleckiego na czele z Ryszardem Krawcem koordynującym konferencję.

Zgodnie z Zarządzeniem nr 60/2019 Starosty Powiatu mieleckiego – Szefa Obrony Cywilnej Powiatu ćwiczenia będą przeprowadzone w dniu 29 października 2019 roku. Do udziału w ćwiczeniu został powołany Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, gminne zespoły zarządzania kryzysowego gmin Borowa, Czermin, Gawłuszowice oraz wytypowane formacje obrony cywilnej.

Celem ćwiczeń jest:

• Sprawdzenie przygotowania powiatowego i gminnych systemów zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej do wykonania zadań w przypadku wystąpienia zagrożenia życia i zdrowia oraz ataków terrorystycznych,
  • Doskonalenie kierowania, koordynowania i współdziałania organów właściwych w sprawach zarządzania kryzysowego oraz sił i środków prowadzących działania ratownicze,
  • Sprawdzenie stopnia przygotowania sił i środków obrony cywilnej do wsparcia działań profesjonalnych służb ratowniczych oraz wojska,
  • Sprawdzenie zasad obiegu informacji wśród organów decyzyjnych i wykonawczych,
  • Sprawdzenie skuteczności sposobów alarmowania ludności o zagrożeniach,
  • Uaktualnienie ewidencji obsad osobowych formacji obrony cywilnej systemu wczesnego ostrzegania i alarmowania oraz formacji specjalistycznych.