Poseł Kapinos inicjatorem współpracy

16.03.2021 Kategoria: Informacje

Możliwa w najbliższej przyszłości współpraca pomiędzy Powiatem Mieleckim a Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki to inicjatywa posła Fryderyka Kapinosa i europosła Bogdana Rzońcy.

Rozmowy o ewentualnym dołączeniu Powiatu Mieleckiego do grona 22 samorządów z województwa podkarpackiego i małopolskiego zrzeszonych w Związku Gmin Dorzecza Wisłoki podjęto oficjalnie podczas telekonferencji w piątek, 12 marca br.

Podczas spotkania omówiono dostępne formy współpracy oraz zadania, które dzięki współdziałaniu udałoby się zrealizować – przy dużym udziale dofinansowań, z których sprawnego pozyskiwania słynie Związek Gmin Dorzecza Wisłoki.

- Samorządy zrzeszone w związku dysponują większymi możliwościami co do pozyskiwania środków zewnętrznych – co udowadnia działalność związku mającego na swoim koncie, jak dotychczas, realizację inwestycji za przeszło 511 milionów złotych – podkreśla starosta mielecki Stanisław Lonczak. – Zarówno zarząd związku, jak i Poseł na Sejm RP Fryderyk Kapinos inicjowali dołączenie Powiatu Mieleckiego do grona samorządów zrzeszonych w Związku Gmin Dorzecza Wisłoki; przedsięwzięciu temu patronował także europoseł Bogdan Rzońca. Liczę, że współpraca już wkrótce stanie się faktem, a powiat mielecki skorzysta z możliwości na realizację nowych, ważnych dla mieszkańców inwestycji – dodaje starosta.

Przypomnijmy, że celem związku jest podejmowanie działań na rzecz poprawy stanu środowiska. W ramach wspólnych działań związek realizuje m.in. budowę kanalizacji, wodociągów i oczyszczalni ścieków; instalację kolektorów słonecznych, instalacji solarnych i fotowoltaicznych na obiektach sportowych, szkołach, urzędach, oczyszczalniach ścieków; termomodernizację wielu szkół, domów kultury i urzędów oraz liczne projekty z zakresu edukacji ekologicznej, turystyki i rozwoju winiarstwa.