Poradnia kardiologiczna już dostępna dla małych pacjentów

05.07.2022 Kategoria: Informacje

W mieleckim szpitalu specjalistycznym wraz z początkiem miesiąca rozpoczęła działalność poradnia kardiologiczna dla dzieci.

Poradni o tej specjalizacji, jak podkreślił podczas dzisiejszej konferencji prasowej dyrektor szpitala Jarosław Kolendo, brakowało w powiecie mieleckim i pobliskim regionie. Utworzenie jej w Mielcu możliwe było dzięki ścisłej współpracy z podkarpackim oddziałem NFZ, jak również dzięki uzyskaniu przez Zastępcę Ordynatora Oddziału Dziecięcego, lek. Patrycję Żuraw, deficytowej w Polsce specjalizacji w kardiologii dziecięcej. Od teraz to właśnie lek. Patrycja Żuraw będzie diagnozować małych pacjentów z powiatu mieleckiego – przez 12 godzin w tygodniu, od poniedziałku do czwartku.

- Z pewnością to duże ułatwienie dla pacjentów i ich rodziców, którzy dotychczas, chcąc zasięgnąć fachowego wsparcia kardiologa dziecięcego, musieli korzystać z oddalonych od Mielca ośrodków w Rzeszowie, Krakowie czy Warszawie – podkreśliła lek. Alicja Łazarz-Krejcz, Ordynator Oddziału Dziecięcego w mieleckim szpitalu.

Poradnia będzie zajmować się wstępną przesiewową diagnostyką dzieci kierowanych do kardiologa przez lekarzy pediatrów. Już dziś wyposażona jest w sprzęt służący do diagnozowania wad serca czy zaburzeń rytmu serca. – Docelowo chcielibyśmy poszerzyć diagnostykę, doposażając szpital choćby w nowoczesny echokardiograf dla dzieci. Ten byłby szczególnie ważny dla dokładnego i sprawnego diagnozowania noworodków i niemowląt, dla których wczesne postawienie rozpoznania jest niezwykle istotne – zaznaczyła lek. Patrycja Żuraw.

Troskę o dalszy rozwój poradni kardiologicznej dla dzieci zapowiedział obecny na konferencji Wicestarosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła, który pogratulował dyrekcji i personelowi szpitala podjęcia tego ważnego dla pacjentów przedsięwzięcia. – Niespełna tydzień temu podpisaliśmy nową umowę o współpracy z Polsko-Amerykańskimi Klinikami Serca, która pozwoli zwiększyć panel usług kardiologicznych oraz dostępność tych usług dla mieszkańców powiatu. Dzisiejsze uruchomienie poradni kardiologicznej dla dzieci wydaje się być istotnym poszerzeniem tej kompleksowej opieki kardiologicznej w naszym powiecie – zaznaczył wicestarosta. – Myślę, że to pokazuje, że działania Zarządu Powiatu Mieleckiego są skoordynowane, spokojne i nastawione na osiąganie konkretnych celów. Nie ma w nich chaosu, o który ostatnio, przy procedowaniu współpracy z PAKS, tak często byliśmy pomawiani – dodał.

Do Poradni Kardiologii Dzieci można rejestrować się:
1. osobiście lub przez osoby trzecie w rejestracji ogólnej na parterze budynku Przychodni.
2. telefonicznie: 17 780 01 58/ 17 780 01 68, w godzinach pracy Rejestracji:
poniedziałek, wtorek, czwartek 8:00 - 14:00
środa, piątek 8:00 - 17:00