Ponad dwa miliony dofinansowania na budowę systemu ostrzegania

02.03.2018 Kategoria: Inwestycje

To już potwierdzone: Powiat Mielecki otrzyma ponad dwa miliony złotych dofinansowania na budowę najnowocześniejszego w regionie systemu ostrzegania i alarmowania ludności.

Przedsięwzięcie obejmie instalację i wdrożenie nowoczesnego cyfrowego systemu ostrzegania i alarmowania ludności na terenie powiatu mieleckiego. Za jego pomocą mieszkańcy będą informowani o zagrożeniach wywołanych przyczynami naturalnymi (wichury, klęski żywiołowe, powodzie), cywilizacyjnymi (katastrofy, awarie techniczne, zagrożenia sanitarno – epidemiologiczne, skażenie elementów środowiska) oraz innymi zagrożeniami dla życia lub zdrowia ludzi.

System ostrzegania i alarmowania ludności będzie posiadał funkcję przekazywania (syreny) komunikatów głosowych i tekstowych za pomocą transmisyjnych sieci IP oraz cyfrowej łączności radiowej. Struktura systemu będzie składać się z autonomicznych węzłów: powiatowego, oddzielnego dla każdej gminy oraz Państwowej Straży Pożarnej o dowolnych konfiguracjach. Praca systemu będzie regulowana ze stanowiska kierowania Obrony Cywilnej  oraz Państwowej Straży Pożarnej; system będzie także zintegrowany z systemem Wojewody Podkarpackiego i centralami gmin powiatu mieleckiego. System będzie miał możliwość integracji analogowego systemu alarmowania oraz syren obecnie funkcjonujących w systemach: wojewódzkim, powiatowym i gminnych przy zachowaniu funkcjonalności istniejącego systemu.

Zadanie zostanie dofinansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kwotą 2 232 614,00 zł. – Wniosek o wsparcie tej inwestycji złożyliśmy jeszcze w roku 2017, jako jedyni z Podkarpacia. Niezmiernie cieszymy się z tego, że został pozytywnie rozpatrzony. Planujemy zakończyć budowę systemu alarmowania i ostrzegania ludności jeszcze w tym roku – mówi Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła.

Całość zadania kosztować będzie 3 447 091,00 zł. Na jego realizację złożą się: samorząd powiatowy oraz wszystkie gminy powiatu mieleckiego. Większość z nich zabezpieczyła już w swoich budżetach pieniądze na ten cel. – Czekamy jeszcze na zabezpieczenie środków przez jedną gminę – mówi starosta Zbigniew Tymuła. I dodaje: - Wierzymy, że ta dobra współpraca między lokalnymi samorządami przełoży się na bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców naszego powiatu.