Pomór kotów

27.06.2023 Kategoria: Informacje

W Powiecie Mieleckim nie odnotowano, jak dotąd, przypadków pomoru kotów.

Taką informację przekazała Katarzyna Oleś – Bizoń, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mielcu. Do dziś żaden z działających w regionie gabinetów weterynaryjnych nie zgłosił podejrzanego przypadku śmierci kota z objawami opisywanymi w Poznaniu, Trójmieście czy Lublinie.

Jak poinformowała K. Oleś- Bizoń, powołując się na oficjalne stanowisko Głównego Lekarza Weterynarii, „do 26 czerwca do godz. 11:00 przebadano 11 próbek w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach z czego 9 dało wynik dodatni w kierunku grypy H5N1. Dodatnie próbki pochodzą z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina. Trwają dalsze szczegółowe badania materiału genetycznego wirusów. Wstępne badania wykluczają pochodzenie wirusa grypy, który powodował w ostatnich tygodniach zachorowania u mew”.

Główny Lekarz Weterynarii wydał zalecenia w sprawie śmiertelnej choroby kotów, o której pojawia się coraz więcej doniesień. Część przebadanych próbek dała wynik pozytywny w kierunku grypy ptaków. GLW radzi, jak zapobiegać możliwemu kontaktowi kotów z wirusem.

Jak informuje GLW, analizując dane pochodzące z innych krajów ustalono, że w celu zapobiegania możliwemu kontaktowi kotów z wirusem należy:

• utrzymywać, jeśli to możliwe, koty w domach (ewentualne wypuszczanie zwierzęcia na balkon czy taras powinno być poprzedzone myciem podłoża z użyciem standardowych detergentów),
• zapobiegać kontaktom kotów z innymi dzikimi zwierzętami, w tym ptakami,
• zapobiegać kontaktom kotów z obuwiem, które używane jest poza domem,
• karmić koty pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł,
• myć ręce po kontakcie ze zwierzętami (zachowanie standardowych zasad higieny po przyjściu z dworu).

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów u zwierząt Inspekcja Weterynaryjna zaleca kontakt z lekarzem weterynarii.

mp