„Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów”

20.11.2018 Kategoria: Edukacja

9 listopada 2018 roku w Zespole Szkół Budowlanych w Mielcu cała społeczność szkoły włączyła się w uroczyste obchody 100 – lecia Niepodległości.

Młodzież odświętnie ubrana o godzinie 11.11 odśpiewała cztery zwrotki hymnu narodowego. Następnie dyrekcja, nauczyciele i uczniowie zgromadzili się na auli. Pan dyrektor Stanisław Starzyk wygłosił uroczyste przemówienie, w czasie którego przedstawił rys historyczny dążenia Polaków do odzyskania niepodległości. Następnie młodzież przedstawiła montaż słowno – muzyczny. W czasie spektaklu uczniowie przedstawili fragmenty III części „Dziadów” Adama Mickiewicza, utwory poetyckie najwybitniejszych polskich poetów. Nie zabrakło pieśni i piosenek patriotycznych: „Pierwsza Brygada”, „Wolność” i „Ojczyzna” Marka Grechuty, „Ojczyzna ma”, „Śpiewka 1920”.

Wystąpienia młodzieży zostały uzupełnione prezentacją multimedialną. Znakomity spektakl powstał dzięki aktorom z ZSB: Monice Dąbrowskiej, Arkadiuszowi Krużlowi, Darii Mucha, Katarzynie Kapinos, Alicji Godek, Damianowi Kulpie, Sławomirowi Batko, Wojciechowi Kużdżałowi, Justynie Dudek, Karolinie Wałędze, Mateuszowi Napieraczowi i Dominice Turczyn. Po spektaklu odbyły się śpiewanki patriotyczne, wszyscy uczestnicy zgromadzeni na sali otrzymali śpiewniki i włączyli się w śpiew pieśni. Na organach akompaniował Maciej Kaliński.

Spektakl patriotyczny został przygotowany pod kierunkiem nauczycielek pani Bogumiły Starzyk, Jadwigi Stali – Dudek i Iwony Kopery.