Plan: powstanie klastra energii

15.03.2021 Kategoria: Samorząd

Na posiedzeniu Konwentu Samorządów Powiatu Mieleckiego w Padwi Narodowej, przy udziale starosty mieleckiego Stanisława Lonczaka, analizowano  koncepcję utworzenia Powiatowego Klastra Energii.

W skład klastra miałyby wejść poszczególne gminy powiatu mieleckiego oraz starostwo powiatowe. Jego celem byłoby przygotowanie analiz dotyczących strategii energetycznej samorządów oraz pozyskiwanie finansowania w ramach Krajowego Planu Odbudowy, regionalnych programów operacyjnych i funduszy NFOŚ, a także pozyskiwanie środków dzięki dodatkowym punktom na inwestycje proekologiczne na terenie klastra.

Zakładana nowa perspektywa wskazuje na dedykowane specjalne środki finansowe dla Klastrów Energii.

W skład klastra wchodzą podmioty:

- jednostki samorządu terytorialnego,

- przedsiębiorcy,

- osoby fizyczne,

- inwestorzy,

- jednostki badawcze,

które dzięki uczestnictwu mogą również indywidualnie pozyskiwać dodatkowe środki na inwestycje.

Korzyści dla mieszkańca:

- mikroinstalacje (np. fotowoltaika),

- mniejsze rachunki za energię elektryczną,

- ograniczenie niskiej emisji,

- rozwój elektromobilności.

Korzyści dla przedsiębiorców:

- dodatkowe środki finansowe w ramach klastra,

- rozwój innowacyjności przedsiębiorstwa,

- pozyskiwanie wsparcia inwestycyjnego i naukowego,

- wzrost samowystarczalności energetycznej,

- koordynacja techniczna między wytwarzaniem, dostarczaniem i  wykorzystaniem energii elektrycznej.

Korzyści dla jednostek samorządu terytorialnego:

- rozwój gospodarczy dzięki wsparciu dużych inwestorów,

- dedykowane finansowania dla Klastrów w Nowej Perspektywie,

- rozwój odnawialnych źródeł energii na terenie gminy, np. przy budynkach użyteczności publicznej,

- proekologiczność.

Pierwsze nabory na środki inwestycyjne są zakładane na przełomie III i IV kwartału 2021 r. – prognozowany budżet w bieżącym roku to 3 mld złotych.

Dofinansowanie w formie dotacji może sięgnąć do 100% -  w zależności od rodzaju podmiotu - w ramach pomocy publicznej.

Dofinansowanie Klastrów:

2,5 mld zł – Program NOWA ENERGIA z NFOŚiGW – bezpośrednie wsparcie dla Klastrów Energii z zakresu inwestycji realizowanych w Klastrach Energii,

23 mld euro na dotacje oraz 34 mld  na pożyczki dla Polski – Fundusz Odbudowy – wypełnienie luki pomiędzy programami operacyjnymi 2014-2020 a 2021-2027 – ogromna część środków przeznaczona będzie na OZE, energetykę oraz środowisko,

750 mld zł – RPO 2021-2027 – zastrzyk finansowy dla samorządów w celu umocnienia gospodarki oraz rozwoju bezpieczeństwa energetycznego.

Tekst i zdjęcia: Gmina Padew Narodowa