Starostwo Powiatowe  herb_40px_wersja2.png  w Mielcu

A A A

logo_300px.svg

Pierwszy taki zabieg na Podkarpaciu

15.02.2024 Kategoria: Informacje


Oddział Ortopedyczny Szpitala Specjalistycznego w Mielcu znów przeciera szlaki! Jako pierwszy w naszym regionie zastosował spersonalizowaną, wyprodukowaną specjalnie dla konkretnej pacjentki, endoprotezę stawu kolanowego.

- Operowaliśmy młodą kobietę, która wcześniej przeszła już cztery zabiegi operacyjne z powodu dolegliwości bólowych stawu kolanowego. Nieskuteczne okazały się także metody leczenia biologicznego i w takiej sytuacji, gdzie jeszcze nie myślimy o wszczepianiu endoprotezy oszczędzającej kolano czy jednoprzedziałowej, zastosowaliśmy to nowatorskie rozwiązanie – opowiada lek. specjalista ortopedii Mirosław Midura, ordynator Oddziału Ortopedycznego.

Na czym polega innowacja? - Przygotowaliśmy dla tej pani specjalny implant, ale bardzo ciekawy jest sposób jego pozyskania. Najpierw musimy wykonać badanie rezonansem magnetycznym, odpowiednio wyskalowane, a wynik przesyłamy do firmy produkującej implant. Tam robiona jest rekonstrukcja 3D implantu i taka propozycja jest przekazywana do nas. My ostatecznie weryfikujemy model, akceptujemy go bądź, jeśli mamy wątpliwości, możemy wpłynąć na proces wytworzenia implantu. A implant jest absolutnie spersonalizowany, pasuje tylko i wyłącznie tej jednej osobie – podkreśla ordynator Mirosław Midura. Lekarze dodatkowo otrzymują odpowiednie do zrobienia tej operacji instrumentarium, które pozwala na bardzo precyzyjne określenie miejsca, w którym dany ubytek występuje i bardzo dokładne jego opracowanie oraz wszczepienie tam otrzymanego implantu. Instrumentarium jest jednorazowe, po wykonanej operacji nie jest już więcej używane.

- To pierwszy tego rodzaju zabieg wykonany na Podkarpaciu, ale nie powinno to dziwić, bo nasz Oddział Ortopedyczny jest znany szeroko w Polsce, jeżeli chodzi o wysoką jakość usług medycznych oraz innowacyjność. I ten zabieg wykonał z sukcesem – mówi Paweł Pazdan, dyrektor mieleckiego Szpitala. - I od razu mamy dowód, że z takich rozwiązań korzystają u nas pacjenci nie tylko z Mielca i okolic, bo pacjentka, która ma nową, spersonalizowaną endoprotezę jest z okolic Krynicy. Ważne, że tego typu zabieg pozwala na szybsze dojście pacjenta do sprawności i jego późniejsze satysfakcjonujące funkcjonowanie. M.in. z tego powodu bardzo się cieszę, że jest to kolejna nowość w ofercie naszego szpitala – uzupełnia dyrektor.

- To rozwiązanie w Europie istnieje już od kilku lat, wyniki są dobre. Dzięki temu, że endoproteza jest naprawdę robiona typowo dla danego pacjenta, czyli jakby szyta na miarę, mamy możliwość super dokładnego dopasowania i wszczepienia implantu, a dzięki temu, mamy nadzieję, że będziemy mieć dobry i długotrwały wynik leczenia – zaznacza ordynator. Rozwiązanie warto zastosować przy ubytkach lokalnych chrzęstno-kostnych, głównie w obrębie stawu kolanowego, rzadziej w obrębie stawu skokowego, u pacjentów ze zdrową kością, czyli w wieku od 40 do 60 lat, choć w niektórych przypadkach można poszerzyć te granice wiekowe od 35 do 65 lat. – To rozwiązanie zda egzamin u ludzi aktywnych, uprawiających sporty, ciężko pracujących. Zdarzają się różnego typu epizody, urazy i w tych sytuacjach taka proteza wydaje się najlepsza. Dołączyliśmy do lekarzy w miastach, w których takie zabiegi już wcześniej były zrobione, np. w Poznaniu, w Krakowie, w Warszawie i teraz my w Mielcu wykonaliśmy taką operację – mówi lek. Mirosław Midura.

Informacja: Szpital Mielec

ms

Kazimierz Gacek Starosta Powiatu Mieleckiego

Kazimierz Gacek

Starosta Powiatu Mieleckiego
Marek Paprocki Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego

Marek Paprocki

Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego
Andrzej Bryła Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

Andrzej Bryła

Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

DOKUMENTY

13 660-----------------------
zarejestrowanych przychodzących dokumentów w II kwartale 2024

LICZBA LUDNOŚCI

132 983-----------------------
mieszkańców powiatu mieleckiego

PIENIĄDZE

240 310 382-----------------------
planowanych dochodów budżetu w 2024 roku