Piąta w Europie

18.03.2021 Kategoria: Informacje

Lipa św. Jana Nepomucena zajęła piąte miejsce w plebiscycie Europejskie Drzewo Roku rozstrzygniętym w środę, 17 marca.

Rosnąca w powiecie mieleckim lipa najpierw wybrana została Drzewem Roku w Polsce, zdobywając 15 346 głosów i automatycznie zyskując status finalistki europejskiego etapu konkursu.

Ten trwał od 1 do 28 lutego, a w jego ramach do rywalizacji stanęło aż 14 drzew z różnych zakątków kontynentu.

Ostatecznie na podium znalazły się następujące drzewa:
1. Tysiącletni dąb ostrolistny Lecina, Hiszpania
2. Platan Curinga, Włochy
3. Starożytny platan, Rosja

Konkurs cieszył się ogromną popularnością – o czym poświadczą liczby głosów oddane na poszczególnych kandydatów do zaszczytnego tytułu. Lider klasyfikacji, dąb ostrolistny z Hiszpanii, zdobył ostatecznie aż 104 tys. głosów! Ponad 78 tys. głosów przypadło w udziale włoskiemu finaliście, a ponad 66 tys. głosów - starożytnemu platanowi z Rosji.

Polska lipa z Dulczy Wielkiej mogła pochwalić się uzyskaniem 35 422 głosów.

- W głosowanie włączyli się internauci z całego kraju. Każdemu, kto poświęcił chwilę, by oddać głos na powiatową lipę, serdecznie dziękuję. To, że możemy dziś cieszyć się z piątej lokaty, jest naszą wspólną zasługą – mówi starosta mielecki Stanisław Lonczak.

Warto podkreślić, że od początku trwania konkursu samorząd Powiatu Mieleckiego aktywnie włączał się w promocję lipy na swoich stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych.

Dodatkowo w lutym br. roku, w czasie trwania europejskiego finału, starosta Stanisław Lonczak wystosował prośbę o pomoc w rozpropagowaniu informacji o konkursie do wszystkich jednostek samorządu administracyjnego w kraju. Apel został rozesłany do przeszło 2800 urzędów, w tym urzędów marszałkowskich, starostw powiatowych oraz urzędów miast i gmin. Wiele spośród samorządów odpowiedziało na prośbę, aktywnie włączając się w promocję drzewa i zachęcając swoich mieszkańców do oddawania głosów. – Za wsparcie, jakie spłynęło do nas wówczas z całego kraju, raz jeszcze serdecznie dziękujemy – podkreśla starosta.

Zdjęcie: z materiału video European Tree of The Year Award Ceremony

Obejrzyj relację z ogłoszenia wyników konkursu: