Park Sensoryczny

04.06.2019 Kategoria: Inwestycje

Przed siedzibą Starostwa Powiatowego przy ulicy Sękowskiego powstanie park sensoryczny. Główną ideą projektu jest zaktywizowanie i transformacja dysfunkcjonalnej przestrzeni zastanej w mieście, ożywienie fragmentu zaniedbanego i zapomnianego parku miejskiego, który niegdyś pełnił funkcję bardziej reprezentacyjną, niż użytkową.

Celem projektu jest nadanie na nowo temu miejscu cech współczesnej przyjaznej przestrzeni publicznej, która stanie się atrakcyjnym i rozpoznawalnym elementem w pejzażu współczesnego Mielca – powiedział Stanisław Lonczak, Starosta Mielecki. - Jednocześnie ten nowy park stanie się miejscem odpoczynku i spędzania wolnego czasu zarówno dla starszych jak i młodszych mieszkańców tej części miasta – dodał.

Jak podkreśla projektant - Piotr Tabor z Pracowni „APA PETER PAN” - projekt jest niejako pretekstem do zwrócenia uwagi, że skrawek zapomnianego parku nie jest anonimową pauzą pomiędzy budynkami i siecią ulic, ale jest okazją do stworzenia przyjaznych dla mieszkańców przestrzeni.

Projekt zakłada zmianę wizerunku i uatrakcyjnienia istniejącego kompleksu parkowego pod względem układu przestrzennego i programu użytkowego z zachowaniem kompozycji osiowej i punktu centralnego.

Dodatkowym celem projektu jest utworzenie fragmentu przestrzeni przystosowanej dla osób z dysfunkcjami sensorycznymi i motorycznymi. W tym celu zaprojektowano miejsca do ćwiczeń i symulacji ruchowych w warunkach rzeczywistych i na wolnym powietrzu. Tutaj powstaną enklawy roślin gdzie będzie można poznać walory smakowe, zapachowe i użytkowe. Dla najmłodszych przewidziano wiele urządzeń zabawowych, edukacyjnych i integracyjnych, a całość uzupełniają wygodne siedziska dla opiekunów. Stworzenie parku uniwersalnego z elementami sensoryki ma nadać projektowanej przestrzeni charakter, sens i przeznaczenie.

Według założeń inwestycyjnych park ma być gotowy w listopadzie bieżącego roku.

Inwestycja realizowana w ramach projektu pn. „Przebudowa zdegradowanych obiektów na terenie MOF Mielec w celu nadania im nowych funkcji społecznych” który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej nr VI „Spójność przestrzenna i społeczna” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

logo_parku_sensorycznego.jpg