Starostwo Powiatowe  herb_40px_wersja2.png  w Mielcu

A A A

logo_300px.svg

Parada Konna wróciła do Żarówki

23.08.2021 Kategoria: Patronat


Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa w Żarówce odbyła się tradycyjna, dwunasta już Parada Konna. Wydarzeniu patronował starosta mielecki Stanisław Lonczak.

Imprezę rozpoczął tradycyjny przejazd zaprzęgów przez Żarówkę, podczas którego w strojach szlacheckich zaprezentowali się członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Piast. Nie brakowało chętnych, którzy chcieli mieć wspólne zdjęcie czy selfie z barwnie ubranymi rekonstruktorami. Tradycyjnie już Marek Gibała, dyrektor Okręgowego Związku Hodowców Koni z Rzeszowa, zaprezentował tegorocznych uczestników i poprowadził całą imprezę razem z Józefą Smagacz, która od lat, wraz z sołtysem Aleksandrem Mrozem, jest kołem zamachowym tego wydarzenia. W jego organizację włączają się licznie mieszkańcy. Jak chociażby kapela Żarowianie, która koncertowała podczas przejazdu zaprzęgów, jak i później podczas Parady.

Akrobacje Patrycji i Kosolito

Organizatorzy dbają by impreza była atrakcyjna dla oka, stąd widowiskowy pokaz dżygitówki, czyli sztuki jazdy konnej o charakterze akrobatycznym. Te popisy na galopującym koniu składające się np. z wskakiwania na wierzchowca i zeskakiwania z niego, stania na jadącym koniu czy poderwanie konia do wspięcia się na tylnych nogach, wykonała Patrycja Kołpa z Łowczówka pod Tarnowem na klaczy Kosolito.

Konkursy amatorskie

Tradycyjnie były amatorskie i sportowe konkursy powożenia zaprzęgami parokonnymi i jednokonnymi. Wystąpili w nich przedstawiciele województw podkarpackiego i małopolskiego. W sumie publiczność zobaczyła 19 zaprzęgów.

W konkursie amatorskim zaprzęgów parokonnych koni dużych wygrał Sebastian Turek z luzakiem Januszem Kałużą (74.06 sek.) końmi Fuerte i Migra. Drugie miejsce zajęli Grzegorz i Magdalena Matuszek z Grodziska Górnego (pow. leżajski) końmi Gwiazda i Roza, trzecie Łukasz Książek (luzak Ewelina Trela) końmi Dumka i Holiza, a czwarte Jarosław Żurek z luzaczką Barbarą Krawiec z Żarówki końmi Rampa i Róża.

W powozach z końmi małymi triumfował Łukasz Panek i Julia Majkutewicz (63.34 sek.) końmi Hasan i Irys. Druga i trzecia lokata przypadła duetowi Mariusz i Łukasz Maziarz odpowiednio końmi Nehrybka i Postęp oraz Nilo i Negat.

Rywalizacja sportowa

Trzeci raz odbył się konkurs sportowy zaprzęgów parokonnych, w którym po raz trzeci triumfował Stanisław Stasiowski z m. Bieździedza (pow. jasielski) z luzakiem Karoliną Żygłowicz (konie Alergia/S I Bora/S - czas: 136.19 sek.). Drugie miejsce zajęła Katarzyna Ulężałko z Ludźmierza (pow. nowotarski) końmi Zofik i Drybin, trzecie - Andrzej Chotarski z Kościelisko (pow. tatrzański) końmi Dartel i Szkuner, a czwarte - Zbigniew Bała końmi Melisa i Estera. Im wszystkim luzakował Tomasz Pożdał.

Po raz drugi rozegrano konkurs powożenia zaprzęgami jednokonnymi, w którym obejrzeliśmy osiem przejazdów. Wygrała Patrycja Kołpa z Łowczówka pod Tarnowem koniem Kosalito (113.84 sek.) Drugi był Jacek Pożdał z Podlesia (pow. dębicki) koniem Jawor. W obu przypadkach luzakował Tomasz Pożdał. Trzecie miejsce koniem Lorenzo zajął Stanisław Stasiowski z luzakiem Karoliną Żygłowicz, a czwarte ta sama para, ale w zmienionych rolach. Piąte miejsce klaczą Jaśnie Pani zajęli Jacek i Tomasz Pożdał, którzy mieli najlepszy czas przejazdu 104.82, ale zrzutka na ósmym keglu pozbawiła ich wygranej z powodu punktów karnych.

Czempionaty

W niedzielne popołudnie licznie zgromadzona publiczność w Żarówce mogła także podziwiać 10 klaczy w dwóch rejonowych czempionatach hodowlanych. Wśród klaczy rasy śląskiej czempionką została Laguna Wiesława Koniecznego z Gniewczyny Łańcuckiej, a wiceczempionką Europa Szczepana Kaczora z Woli Mieleckiej. Trzecie miejsce zajęła Roza Grzegorza Matuszka z Grodziska Górnego (pow. leżajski). Wśród koni zimnokrwistych tytuł przypadł Hibosie Mateusza Barana z Podlesia (pow. dębicki). Wiceczempionką została Modra Stanisława Leniarta z Brzyskiej Woli (pow. leżajski), a trzecia była Carmen Marka Ziai z Chmielnika (pow. rzeszowski).\

To nie wszystko

Podczas imprezy nie brakowało chętnych, aby zajrzeć do końskich boksów czy skorzystać z gastronomii. Z kolei dzieci chętnie bawiły się na dmuchańcach. Ponadto do dyspozycji mieszkańców było stoisko Urzędu Miejskiego z ulotkami i materiałami informacyjnymi na temat Programu „Czyste Powietrze”, a także stanowisko Narodowego Spisu Powszechnego. Chętni szczepili się bez rejestracji w terenowym punkcie szczepień przeciw Covid-19. Na zakończenie odbyła się jeszcze zabawa taneczna.

Bez nich ani rusz

Organizatorami wydarzenia były: Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego w Żarówce, Okręgowy Związek Hodowców Koni z Rzeszowa, Urząd Miejski i Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim oraz miejscowa OSP. Patronat nad objęli: Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak oraz Burmistrz Radomyśla Wielkiego Józef Rybiński.

Tekst i zdjęcia: Gmina Radomyśl Wielki

ms

Galeria zdjęć

Kazimierz Gacek Starosta Powiatu Mieleckiego

Kazimierz Gacek

Starosta Powiatu Mieleckiego
Marek Paprocki Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego

Marek Paprocki

Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego
Andrzej Bryła Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

Andrzej Bryła

Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

DOKUMENTY

13 660-----------------------
zarejestrowanych przychodzących dokumentów w II kwartale 2024

LICZBA LUDNOŚCI

132 983-----------------------
mieszkańców powiatu mieleckiego

PIENIĄDZE

240 310 382-----------------------
planowanych dochodów budżetu w 2024 roku