Ostatnie dni głosowania na Drzewo Roku 2021

28.06.2021 Kategoria: Informacje

Jeszcze tylko do końca czerwca do północy można oddawać głosy w konkursie Drzewo Roku 2021. W tegorocznym plebiscycie bierze udział 16 drzew z całej Polski, które zostały wybrane przez jury konkursu z blisko 150 zgłoszeń, które napłynęły do Klubu Gaja.

To drzewa szczególnie doceniane i lubiane przez społeczności lokalne, a także ważne elementy naszego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy chronić i cenić. Laureatem zostanie to drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów internautów. Zwycięzcę poznamy już 1 lipca.  Zapraszamy do głosowania na stronie www.drzeworoku.pl

Wśród finałowych drzew tegorocznego konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja znalazły się dęby i wiązy, lipa, topola, sosna, jodła, a także chopinowskie wierzby, cypryśnik błotny, kasztan jadalny i dzika czereśnia. Końcówka głosowania zapowiada się niezwykle emocjonująco. Obecnie na prowadzenie zdecydowanie wysunęły się dwa dęby: Dąb Dunin z Puszczy Białowieskiej oraz Dąb z Lublina. Dogania je Strażnik Kopalni z Sosnowca i Kasztan jadalny w Raptach Śląskich. Ale wynik może się jeszcze zmienić. Wszystko zależy od naszych głosów. To z drzew, które uzyska największe poparcie internautów zdobędzie tytuł Drzewo Roku 2021 oraz będzie reprezentowało Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku w lutym 2022 roku.

Pozostali finaliści rywalizujący o tytuł Drzewa Roku 2021, to:
• Dąb Fredry z Rzeszowa (woj. podkarpackie)
• Joshua Tree w Gliwicach ( woj. śląskie)
• Drzewo Podwórkowe w Brzegu Dolnym (woj. dolnośląskie)
• Dąb Obrońca w Śladowie (woj. mazowieckie)
• Lipa Ocalona w Wiśniewie (woj. mazowieckie)
• Magiczne drzewo na Cieńkowie w Beskidzie Śląskim (woj. śląskie)
• Topola w Słońsku(woj. lubuskie)
• Wierzbowa brama Krakowa (woj. małopolskie)
• Najstarsze drzewo w mieście – Zduńska Wola (woj. łódzkie)
• Cypryśnik w Kórniku(woj. wielkopolskie)
• Jodła Jagna w Nadleśnictwie Młynary ( warmińsko-mazurskie)
• Samotna Sosna w Słowińskim Parku Narodowym (woj. pomorskie)

Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. W konkursie nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi.

GŁOSOWANIE >>TUTAJ<<