Ostatni weekend głosowania

26.02.2021 Kategoria: Informacje

To już ostatni dzwonek! Tylko do niedzieli, 28 lutego, wesprzeć można polską kandydatkę do tytułu Europejskiego Drzewa Roku.

Lipa Św. Jana Nepomucena rośnie w Dulczy Wielkiej i liczy sobie ok. 170 lat. Charakteryzuje się niespotykanymi rozmiarami (obwód korony to ok. 80 m, obwód pnia 4,3 m w pierśnicy) i wyjątkowym ułożeniem korony – jej łukowate konary sięgają prawie do ziemi. Decyzją przeszło 15 tys. głosów to właśnie ona wybrana została polskim Drzewem Roku, automatycznie awansując do rozgrywki o kolejny, tym razem europejski laur.

O zaszczytny tytuł Europejskiego Drzewa Roku lipa rywalizuje od początku lutego br. z kontrkandydatami z Belgii, Bułgarii, Czech, Francji, Chorwacji, Włoch, Węgier, Holandii, Portugalii, Federacji Rosyjskiej, Słowacji, Hiszpanii i Zjednoczonego Królestwa. Liczba głosów, jaką uzyskały poszczególne drzewa, od blisko tygodnia jest niewidoczna dla głosujących. To najciekawszy, a zarazem najważniejszy moment plebiscytu.

- Oddanie głosu to zaledwie chwila. Gorąco zachęcam więc do głosowania, a także promowania naszego powiatowego Drzewa Roku wśród najbliższych, przyjaciół i znajomych, choćby w mediach społecznościowych. Siła internetu jest ogromna, o czym przekonaliśmy się, walcząc o tytuł polskiego Drzewa Roku. Wierzę, że dzięki podobnej mobilizacji już niedługo będziemy mogli cieszyć się kolejnym zaszczytnym tytułem nadanym Lipie Św. Jana Nepomucena – podkreśla starosta mielecki Stanisław Lonczak.

Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone podczas Ceremonii Rozdania Nagród 17 marca 2021.

Głosowanie trwa pod adresem https://treeoftheyear.org.

Zdjęcie: prace nadesłane przez uczestników konkursu "Lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej Europejskim Drzewem Roku 2021"