Ostatni dzwonek, by się spisać

23.09.2021 Kategoria: Informacje

Do 30 września br. trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. W weekend spisu będzie można dokonać w placówkach, które wydłużą godziny swojego otwarcia.

Wiele osób, które jeszcze nie wzięły w nim udziału, tłumaczy się brakiem czasu. Z myślą o nich, 16 Urzędów Statystycznych (w miastach wojewódzkich) oraz wybrane punkty spisowe na terenie całego kraju, w najbliższą sobotę – 25 września, wydłużają godziny pracy aż do godziny 24.00. Lista otwartych placówek dostępna jest TUTAJ. Nocne spisywanie jest również możliwe za pośrednictwem infolinii spisowej: 22 279 99 99, która w najbliższą sobotę będzie czynna do północy.

Udział w Spisie powszechnym to obowiązek ustawowy dla wszystkich osób zamieszkujących terytorium Polski, w tym cudzoziemców. Wszyscy, którzy się nie spiszą, narażają się na karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej. Wypełnienie formularza spisowego zajmuje tylko kilka minut. Nie warto czekać do ostatniej chwili, w ostatnich dniach spisu pomimo wydłużonych godzin pracy infolinii (do 30 września br. infolinia pracuje codziennie do godz. 20.00) oraz zwiększonego zaangażowania rachmistrzów należy spodziewać się wydłużonego czasu oczekiwania na połączenie z rachmistrzem i nastawić na długie czekanie w kolejce w punkcie spisowym.