Koło Gospodyń Wiejskich w Tuszymie było beneficjentem konkursu ofert ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury w programie Ojczysty - dodaj do ulubionych 2020.
Zrealizowany przez KGW projekt nosił nazwę: „Czary mary- lasowiackie bajanie”. Objął m.in. przeprowadzenie cyklu warsztatów, które przyczyniły się do przypomnienia, popularyzacji i zachowania elementów gwary i tożsamości lasowickiej. Jego celem było też gromadzenie wiedzy na temat medycyny ludowej funkcjonującej u Lasowiaków, ich zwyczajów i wierzeń, a także opracowanie materiałów do słownika gwarowego. Uczestnicy używali słownictwa gwarowego podczas warsztatów w formie gry terenowej, podczas której musieli odczytywać i wykonywać polecenia zadań zapisanych w grze lasowiackiej.
Wśrod zrealizowanych działań wymienić można także zorganizowane przez KGW warsztaty teatralne. W ich trakcie młodzież i seniorzy, pod opieką instruktorów, tworzyli teksty do scenariusza zawierające wierzenia lasowiaków, w które wpleciono sceny z ich dawnego życia. Przygotowali także aranżację sceny, rekwizyty oraz wypracowali ostateczny scenariusz widowiska. Widowisko zostało sfilmowane i udostępnione w sieci.
Dodatkowo 19 września 2020 roku łącznie 40 osób wzięło udział w szkoleniu w Skansenie w Kolbuszowej pt. "Jak mięta z macierzanką... "- czyli o zastosowaniu ziół w magii, lecznictwie ludowym i obrzędach. Spotkanie zostało poświęocne dawnym zwyczajom i sposobom leczenia stosowanym przez Lasowiaków.
Materiał nadesłany
ms