Odwołujemy wszystkie imprezy plenerowe do końca roku

15.05.2020 Kategoria: Informacje

W tym roku Starostwo Powiatowe w Mielcu nie zorganizuje żadnej z planowanych imprez plenerowych. Decyzję, w związku z trwającym zagrożeniem epidemicznym, podjął Zarząd Powiatu Mieleckiego.

Jeszcze w marcu poinformowaliśmy o odwołaniu Powitania Lata – imprezy Powiatu Mieleckiego organizowanej corocznie w pierwszy weekend wakacji. Środki zabezpieczone na organizację tego wydarzenia Zarząd Powiatu Mieleckiego przekazał na rzecz Szpitala Specjalistycznego im. Edmunda Biernackiego w Mielcu, jako formę wsparcia w walce z koronawirusem.

W bieżącym tygodniu Zarząd Powiatu Mieleckiego zadecydował, by odwołać także pozostałe imprezy plenerowe zaplanowane w tegorocznym kalendarzu, a więc wrześniowe Dożynki Powiatu Mieleckiego oraz grudniowy Powiatowy Jarmark Świąteczny.

Jak podkreślają władze samorządowe Powiatu Mieleckiego, decyzja została podyktowana kilkoma względami. Kluczowym jest troska o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców powiatu mieleckiego. Inny, ważny aspekt, stanowi dbałość o środki publiczne. - Organizacja każdej z ww. imprez wymaga podjęcia licznych działań i zobowiązań, także finansowych, na wiele miesięcy przed planowanymi terminami imprez. Wydatkowanie środków na ich organizację, w dobie tak niestabilnej sytuacji epidemicznej i braku jednoznacznych rokowań co do jej dalszego rozwoju, uznaliśmy za niezasadne – mówi Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak. Zaoszczędzone w ten sposób środki mają stanowić rezerwę finansową samorządu na kolejne miesiące walki z COVID-19. Nikt dziś bowiem nie jest w stanie przewidzieć, jakich działań i nakładów finansowych od samorządów wymagać może dalszy rozwój pandemii.

Nieliczne, podjęte dotychczas zobowiązania związane z organizacją tegorocznych imprez plenerowych, mają zostać rozwiązane polubownie. – Zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele branż ucierpiało w związku z pandemią koronawirusa. Te zobowiązania, które będą mogły być przesunięte w czasie, postaramy się zrealizować przy okazji organizacji kolejnych imprez, zwłaszcza, że dotyczą m.in. wyjątkowych koncertów, które z pewnością przypadłyby do gustu mieszkańcom. Wierzymy, że wszystkie pomysły i plany związane z imprezami plenerowymi starostwo zrealizuje w kolejnych latach, już bez zakłóceń, w bezpiecznych dla wszystkich uczestników warunkach – zaznacza starosta mielecki.

Warto podkreślić, że w ostatnich tygodniach na odwołanie imprez plenerowych zdecydowało się wiele innych samorządów gminnych i powiatowych w naszym regionie i całym kraju. Wciąż obowiązuje także wydany przez rząd, w dniu 10 marca br., zakaz organizacji imprez masowych, do którego organizatorzy wydarzeń mają stosować się do odwołania.