Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Mielcu oficjalnie odsłonięto dziś tablicę upamiętniającą organizacje „Stalowi Polacy” oraz „Wolność i Sprawiedliwość”.
Członkowie organizacji „Stalowi Polacy” oraz „Wolność i Sprawiedliwość” wyrośli z konspiracyjnego „Związku Przyszłych Polskich Żołnierzy” i harcerskiego zastępu „Rysiów”. Ich celem było zwalczanie propagandy komunistycznej poprzez organizację akcji ulotkowych i zbrojnych skierowanych przeciwko panującej władzy. Młodzi chcieli uwolnić więźniów politycznych, nieść pomoc rodzinom osób represjonowanych. Prowadzili szeroką działalność wywiadowczą i pogadanki na tematy związane z sytuacją polityczną w kraju. Przez tę podziemną działalność życie w walce oddał Roman Stachiewicz. Po rozpracowaniu przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa, za swoje dążenie do wolnej Polski młodzi patrioci otrzymali wyroki od 2 do 15 lat więzienia, zaś Józef Umiński został skazany na dożywocie.
Uczczenie mieleckich bohaterów było elementem większego projektu IPN realizowanego w celu upamiętnienia powojennej działalności najmłodszego pokolenia II RP – zapomnianego ogniwa w walce o niepodległość Polski z komunizmem. Łącznie, w całym kraju, ma zawisnąć 11 tablic poświęconych członkom młodzieżowego podziemia antykomunistycznego. Ta mielecka została wmurowana w ściany I Liceum Ogólnokształcącego i uroczyście odsłonięta w piątek, 1 marca.
Uroczystości, które poprzedziła Msza Święta w Bazylice Mniejszej pw. Św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty, zostały zorganizowane przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, przy współpracy Starostwa Powiatowego w Mielcu i I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Mielcu. Udział w nich wzięło kilkadziesiąt osób. Hołd bohaterom oddali m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych różnego szczebla, przedstawiciele licznych instytucji, członkowie organizacji i stowarzyszeń patriotycznych oraz szerokie grono młodzieży.
Więcej informacji o odsłonięciu tablicy już wkrótce.