Nowy sprzęt w szpitalu

05.12.2022 Kategoria: Informacje

Ramię „C” dla oddziału chirurgii naczyniowej oraz mikroskop operacyjny dla neurochirurgii – to najnowsze nabytki dla mieleckiego szpitala, które już wkrótce będą ratować zdrowie i życie mieszkańców Powiatu Mieleckiego.

Do mieleckiej lecznicy dotarło już ramię „C”. Zostało ono zakupione ze środków Funduszu Przeciwdziała COVID. Wejdzie ono na wyposażenie oddziału chirurgii naczyniowej. Dotacja na jego zakup wyniosła 1, 3 mln PLN.
Za nieco wyższą kwotę – 1,4 mln PLN zakupiony zostanie tuż po Nowym Roku specjalistyczny mikroskop operacyjny. Trafi on na oddział neurochirurgii. Środki na jego zakup pochodzą z rezerwy ogólnej budżetu państwa.

-Ramię C – jak podkreślał Piotr Gembal, ordynator oddziału chirurgii naczyniowej - to bardzo wysokiej klasy, bardzo nowoczesny sprzęt. Pozwala wykonywać bardzo precyzyjne zabiegi pod monitorem rentgenowskim umożliwiając zaopatrywanie precyzyjnych naczyń zarówno w jamie brzusznej, kończynach dolnych, jak również w zakresie tętnic szyjnych.
-Będzie ono stanowić żelazną rezerwę w momencie, gdyby doszło do awarii angiografu, na którym pracujemy cały czas - dodał.

-Nowy mikroskop specjalistyczny ma zastąpić zużyty technicznie, 14 – letni sprzęt – powiedział Rafał Pokrywka, ordynator oddziału neurochirurgii.
- Każdego roku wykonujemy na naszym oddziale 1200 operacji. Połowa z nich wymaga użycia mikroskopu operacyjnego. Obecnie mikroskop, który posiadamy ma już 14 lat i uległ zużyciu technologicznemu. Potrzebujemy pilnie nowego – dodał

Zarówno ramię C, jak i mikroskop to efekt zabiegów posła ziemi mieleckiej – Fryderyka Kapinosa.
Za jego zaangażowanie w pozyskanie nowego sprzętu dla mieleckiej lecznicy dziękowali nie tylko ordynatorzy, ale także obecni podczas uroczystości przekazania sprzętu Jarosław Kolendo, dyrektor szpitala oraz Stanisław Lonczak, Starosta Mielecki.

ziehm-vision-rfd-overview.jpg

grfika: www.ziehm.com

Jak informuje producent sprzętu – firma ZIEHM VISION RFD - leczenie chorób sercowo-naczyniowych i zwyrodnieniowych układu mięśniowo-szkieletowego wymaga wysokowydajnych technologii obrazowania śródoperacyjnego. Wyposażony w najnowszą technologię CMOS zapewniającą doskonałą jakość obrazu, Ziehm Vision RFD jest idealnym ramieniem C. Oprócz wersji z płaskim panelem 20,5 cm x 20,5 cm ukierunkowanej na układ sercowo-naczyniowy, Ziehm Vision RFD jest dostępny z płaskim detektorem CMOS 31 cm x 31 cm. Jest to preferowany model w przypadku bardzo wymagających interwencji ortopedycznych, urazowych lub sercowo-naczyniowych, które wymagają większej ilości informacji na jednym obrazie. Oba systemy są wyposażone w potężny generator zapewniający optymalną penetrację, zaawansowane aktywne chłodzenie, aby umożliwić dłuższe procedury i intuicyjną koncepcję obsługi dla wysokich standardów klinicznych.

mp