Nasz patronat: Najmłodsi uczą się zasad bezpieczeństwa

05.05.2023 Kategoria: Patronat

Drużyny złożone z uczniów szkół podstawowych z powiatu mieleckiego rywalizowały ze sobą w ramach Powiatowego Finału Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Najlepszych nagrodził starosta Stanisław Lonczak.

W piątek, 28 kwietnia, w Szkole Podstawowej w Przecławiu odbył się Powiatowy Finał Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla dzieci szkół podstawowych, które wcześniej wygrały eliminacje wstępne do finału powiatowego. Turniej razem z Automobliklubem Mieleckim zorganizował Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mielcu.

W turnieju wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z powiatu mieleckiego, którzy zgodnie z regulaminem konkursu zostali podzieleni na dwie kategorie wiekowe. Pierwszą stanowili uczniowie w wieku 10-12 lat, natomiast drugą - pozostali zgłoszeni do turnieju uczniowie. W ramach turniejowej rywalizacji uczestnicy musieli zmierzyć się z:
- testem wiedzy teoretycznej, w którym odpowiadali na pytania z zakresu przepisów ruchu drogowego,
- testem praktycznym – sprawdzeniem umiejętności jazdy rowerem zgodnie z przepisami ruchu drogowego.

Nad prawidłowym przebiegiem finału turnieju czuwał jego sędzia główny podinsp. Grzegorz Watracz - Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mielcu. Konkurencje oceniali mieleccy funkcjonariusze - asp. Paweł Kaczmarski, asp. sztab. Paweł Kozioł, mł. asp. Jacek Bieś, mł. asp. Bernadetta Krawczyk i mł. asp. Ewelina Ziemba. Mundurowi dawali uczniom również praktyczne wskazówki związane z bezpiecznym poruszaniem się rowerem po drodze, czy prawidłowym stanem technicznym tego jednośladu.

W wydarzeniu wzięły udział reprezentacje: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Chrząstowie, Szkoły Podstawowej w Przecławiu, Szkoły Podstawowej w Łączkach Brzeskich oraz Szkoły Podstawowej Nr 3 w Mielcu.

Turnieje od lat cieszą się dużym zainteresowaniem młodzieży z powiatu mieleckiego. Ich celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez podnoszenie kultury motoryzacyjnej dzieci i młodzieży szkolnej, jak również popularyzowanie roweru, jako środka transportu. Wzorem ubiegłych lat, aktywny udział w turniejach wzięli mieleccy policjanci oraz członkowie Automobilklubu Mieleckiego.

Ostateczne wyniki Finału Powiatowego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym przedstawiają się następująco:

I Miejsce Szkoła Podstawowa w Przecławiu
I miejsce grupa starsza: Maksymlian Skop, Hubert Malinowski, Julia Kopacz
I miejsce grupa młodsza: Martyna Borowiec, Mateusz Muniak, Maja Franczak, Nikodem Klich

II Miejsce Szkoła Podstawowa w Łączkach Brzeskich
II miejsce grupa starsza: Szymon Skrzypek, Szymon Trawczyński, Gabriela Trzepacz,
II miejsce grupa młodsza: Weronika Strzępka, Weronika Kudła, Igor Mądry, Brajan Lipa

II Miejsce Zespół Szkolno Przedszkolny w Chrząstowie
III miejsce grupa starsza: Kacper Kapinos, Konrad Rzeźnik, Mateusz Zieliński
III miejsce grupa młodsza: Jan Małek, Dawid Woszczyna, Milena Piękoś, Natalia Kasprzak

Indywidualnie w turnieju najlepszy wynik osiągnął Maksymilian Skop z grupy starszej oraz Nikodem Klich z grupy młodszej.
Szkoła Podstawowa w Przecławiu będzie reprezentować powiat mielecki w eliminacjach wojewódzkich do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym .

Nagrody dla uczestników turnieju ufundowali: Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA Region Mielec, Starostwo Powiatowe w Mielcu, Gmina Przecław, WORD Tarnobrzeg, oraz firmy: Czajen, Stalmax, Geyer-Hosaja i Trans Rower-Dąbie.

Laureatom nagrody wręczyli: Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak, Komendant Powiatowy Policji w Mielcu podinsp. Tomasz Grazda, Kierownik Wydziału Szkoleń i Bezpieczeństwa Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego Dawid Uzar, Burmistrz Przecławia Renata Siembab oraz Sekretarz Janusz Krakowski.

Informacja i zdjęcia: KPP Mielec