Narodowe Czytanie w Elektryku

11.09.2023 Kategoria: Edukacja

8 września 2023r., w przeddzień ogólnopolskiej akcji, w Zespole Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu odbyło się Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Została zainicjowana w 2012r. przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

W tym roku Prezydent RP Andrzej Duda wybrał do czytania powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Powieść ukazała się w 1888 roku i jest jednym z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmującym tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w tym roku.
Podczas Narodowego Czytania w Elektryku, fragmenty „Nad Niemnem” czytali:

Dyrektor szkoły – Janusz Kotarba
Wicedyrektor szkoły – Agnieszka Kusak
Nauczyciel wychowania fizycznego –  Marek Szwaja

A także uczniowie:
Zuzanna Stachula – kl. 5D
Gabriela Oleksiak – kl. 5D
Klaudia Palkowska – kl. 5D
Zuzanna Fyk – kl. 4D
Michał Dąbrowski – kl. 4A
Oliwier Galas – kl. 4C

List Prezydenta Andrzeja Dudy przeczytał Kamil Kościelny z kl. 5A, a całość uroczystości poprowadziła Oliwia Czekaj z kl.4A, która reprezentowała Samorząd Uczniowski.

Podczas uroczystości zgromadzeni w auli usłyszeli piękne utwory w wykonaniu Patrycji Rzeźnik z kl. 5D i Michała Dąbrowskiego z kl. 4A, którzy m. in. zaśpiewali polską pieśń szlachecką „Ty pójdziesz górą”. Jej treść została wykorzystana w powieści Elizy Orzeszkowej.

O nagłośnienie zadbali uczniowie kl. 4C - Łukasz Zasowski i Dawid Setera pod opieką pana Pawła Kolba.

Uczniowie i nauczyciele uczestniczący w Narodowym Czytaniu otrzymali pamiątkowe zakładki do książek z okolicznościową pieczątką.

Akcja została przygotowana przez bibliotekę szkolną we współpracy z nauczycielką języka polskiego Lucyną Maryniak.

Informacja nadesłana / ZS