„Narodowe Czytanie” uczniów Kopernika

11.09.2019 Kategoria: Edukacja

W sobotnie popołudnie 7 września w Pałacyku Oborskich młodzież II Liceum Ogólnokształcącego tradycyjnie już włączyła się w akcję Narodowego Czytania klasyki polskiej literatury. W tym roku patroni akcji, czyli Para Prezydencka, do wspólnego czytania zarekomendowali osiem nowel, łączących dzieje Polski z treściami uniwersalnymi (m.in. refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem).

Młodzież mieleckiego liceum wraz z nauczycielami języka polskiego, wybrała cztery nowele reprezentujące różne style literackie, tak by ich odmienna tematyka i styl zachęcały do aktywnego słuchania połączonego z głęboką refleksją nad przekazem tych utworów. W Parku Oborskich można było usłyszeć nowele: Katarynkę Bolesława Prusa, Dym Marii Konopnickiej, Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego oraz Mój ojciec wstępuje do strażaków ze zbioru Sanatorium pod klepsydrą Brunona Schulza. Nauczyciele „Kopernika” podkreślają, że uczniowie ich szkoły bardzo chętnie włączają się w tę akcję, odkrywając atrakcyjność takiego gremialnego czytania. Publiczne czytanie książek, które zbudowały polską tożsamość, na stałe wpisało się w tradycję mieleckiego liceum.

ar