Narodowe Czytanie Przedwiośnia w „Elektryku”

20.09.2018 Kategoria: Edukacja

W dniu 7 września 2018r. Zespół Szkół im. prof. Groszkowskiego w Mielcu włączył się w ogólnopolską akcję: Narodowe Czytanie „Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Zainaugurowana przez Parę Prezydencką tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jubileusz ten w „Elektryku” jest świętowany już od początku roku. M.in. w kwietniu w szkole obchodzono 86-stą rocznicę posadzenia w ogrodzie szkolnym słynnego Dębu Józefa Piłsudskiego. W roku szkolnym 2018/19 zaplanowano również szereg akademii, konkursów i projektów o charakterze niepodległościowym. Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” wpisuje się w bogaty program obchodów jubileuszu.

W dniu poprzedzającym ogólnopolskie czytanie, w auli szkolnej, fragmenty powieści czytali: p.o. Dyrektor szkoły - p. Janusz Kotarba, p.o. Wicedyrektora szkoły - p. Agnieszka Kusak i Kierownik kształcenia praktycznego - p. Lidia Gereło. Udział w czytaniu wzięli również inni nauczyciele: p. Wioleta Pezda, p. Małgorzata Byrska i p. Paweł Kolb. Ciekawymi interpretacjami dialogów z powieści Żeromskiego popisali się uczniowie: Filip Idzik, Mateusz Stala i Kamil Furman – kl.4B, Klaudia Hasek i Wojciech Morytko – kl.2D oraz Szymon Hajec i Bartosz Brzycki – kl.3C. Inne fragmenty czytali: Ignacy Skiba – kl.2K, Robert Rybak – kl.2C, Mateusz Dziekan – kl. 3E oraz Wiktoria Śnieżek i Wiktoria Zięba z kl. 2D. Biografię pisarza i słowo wstępne o powieści wygłosili: Kinga Turosz z kl. 2D oraz Daniel Dyduła z kl. 3C. Całość poprowadziła nauczycielka j. polskiego - p. Lucyna Maryniak. Zgromadzeni w auli uczniowie mieli też możliwość zobaczenia fragmentów filmowej adaptacji lektury w reż. Filipa Bajona.

W zorganizowanie akcji Narodowe czytanie „Przedwiośnia” zaangażowały się nauczycielki j. polskiego: p. Halina Bednarz, p. Lucyna Maryniak i p. Anna Bajor, bibliotekarki: p. Alicja Rajchel, p. Dorota Targosz i p. Marta Stachura oraz nauczycielki j. angielskiego: p. Lucyna Rybak i p. Wioleta Pezda. Za nagłośnienie odpowiadali uczniowie kl. 3C – Kacper Kopera i Nikodem Leś pod opieką p. Roberta Gancarczyka.

Fot. Jakub Jagoda i Piotr Wrażeń – kl. 3C