Najlepsze życzenia dla Stowarzyszenia Seniorów ZPiT „Rzeszowiacy”!

02.11.2022 Kategoria: Informacje

W miniony weekend Stowarzyszenie Seniorów Zespołu Pieśni i Tańca Rzeszowiacy świętowało 25-lecie istnienia.

Jubileuszowy koncert odbył się w sobotę, 29 października, w sali widowiskowej Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Na scenie zaprezentowali się wówczas nie tylko świętujący rocznicę artystycznej aktywności seniorzy „Rzeszowiaków”, ale również I skład ZPiT „Rzeszowiacy” i najmłodszy rzeszowiacki narybek, czyli „Mali Rzeszowiacy”.

Pełne radości, śpiewu i tańca spotkanie stało się okazją do przekazania serdecznych gratulacji i życzeń na kolejne lata działalności. Te na ręce jubilatów przekazał m.in. Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak. – Jestem pełen uznania dla Waszej pasji. Dziękuję za to, że nieustannie promujecie naszą kulturę i region. Życzę Wam samych pomyślnych dni, wielu artystycznych inspiracji oraz radości, dumy i poczucia spełnienia z działalności w stowarzyszeniu – powiedział starosta.

Warto za Encyklopedią Miasta Mielca przypomnieć, że STOWARZYSZENIE SENIORÓW ZPiT „RZESZOWIACY” powstało w 1996 r. z inicjatywy Janusza Wołoszczaka, byłego długoletniego członka zespołu tanecznego. Jako główne cele działalności przyjęto: ocalenie od zapomnienia dorobku kultury ludowej w jej historycznym rozwoju, tworzenie i rozpowszechnianie ruchu folklorystycznego i jego dorobku na obszarze Polski i poza jej granicami oraz patronowanie młodzieżowym i dziecięcym grupom ZPiT „Rzeszowiacy” i im podobnym. Przygotowano program taneczny w układzie na 5-6 par. Pierwszym występem był udział w koncercie „Niedziela rodzinna”, wspólnie z zespołami dziecięcymi MOK (później SCK) 9 III 1997 r. z okazji Dnia Kobiet. Oficjalna rejestracja Stowarzyszenia została dokonana 7 IV 1997 r. w Sądzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Od 1998 r. występowano 1-2 w roku, w tym tradycyjnie razem z dziećmi z okazji Dnia Babci i Dziadka (21 I). Szczególnym momentem był udział w Jubileuszowym Koncercie 50-lecia ZPiT „Rzeszowiacy” w dniach 21-22 IX 2002 r. w wypełnionej do ostatniego miejsca hali widowiskowo-sportowej MOSiR w Mielcu. 15-lecie działalności uczczono uroczystym koncertem i spotkaniem w Domu Kultury SCK 29 IX 2012 r. „Rzeszowiacy” – seniorzy wystąpili też, wraz innymi zespołami SCK, na koncercie z okazji 60-lecia ZPiT „Rzeszowiacy” 22 IX 2012 r. w DK SCK. W 2013 r. koncertowali w Budapeszcie i miasteczku Rakoczifalva koło Szolnoku z okazji Święta Polonii Węgierskiej (29 VI). W październiku 2014 r. ponownie wyjechali na Węgry i wystąpili w „Festiwalu Gulaszu”, organizowanym przez Samorząd Narodowości Polskiej na Węgrzech.

Zdjęcia: SCK Mielec