Muzeum Ignacego Łukasiewicza poświęcone

14.06.2022 Kategoria: Informacje

W poniedziałek, 13 czerwca, w Padwi Narodowej poświęcono Muzeum Ignacego Łukasiewicza. W wydarzeniu wziął udział starosta mielecki Stanisław Lonczak.

Muzeum powstaje w sąsiedztwie Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Padwi Narodowej, w dawnym wikariacie z końca XIX wieku. Obiekt, który wraz z utworzeniem w nim Centrum Multimedialnego zyska nową, ważną funkcję, poświęcił metropolita przemyski, arcybiskup Adam Szal.

Utworzenie muzeum jest jednym z wydarzeń wpisujących się o obchody Roku Łukasiewiczowskiego – a takie miano, za sprawą uchwały podjętej przez Sejm RP, zyskał rok 2022.

Również padewski samorząd, uchwałą podjętą przez tamtejszą radę, uczynił Łukasiewicza patronem roku w gminie Padew Narodowa. Wszystko po to, by popularyzować wiedzę o życiu i dokonaniach tego wybitnego wynalazcy i innowatora, którzy przyszedł na świat właśnie na terenie gminy, w miejscowości Zaduszniki, dokładnie przed dwustoma laty.

Postać wynalazcy uhonorowano w gminie już m.in. poprzez odsłonięcie okolicznościowego obelisku, organizację konferencji naukowej czy wydanie książki systematyzującej wiedzę na temat jego życia, osiągnięć oraz związków z padewską i mielecką ziemią.

Działania podejmowane przez gminę, mające na celu promocję postaci i dokonań I. Łukasiewicza, wsparte zostały przez samorząd Powiatu Mieleckiego kwotą 50 tys. złotych.

Zdjęcie: hej.mielec.pl