Starostwo Powiatowe  herb_40px_wersja2.png  w Mielcu

A A A

logo_300px.svg

Młodzi bohaterowie upamiętnieni tablicą przy I LO w Mielcu!

04.03.2019 Kategoria: Kultura


Jedyna na Podkarpaciu tablica upamiętniająca młodzieżowe organizacje antykomunistyczne została odsłonięta w piątek, 1 marca, przy I Liceum Ogólnokształcącym w Mielcu.

Mielczanie oddali hołd organizacjom „Stalowi Polacy” oraz „Wolność i Sprawiedliwość”, których członkowie wyrośli z konspiracyjnego „Związku Przyszłych Polskich Żołnierzy” i harcerskiego zastępu „Rysiów”. Upamiętniono ich tablicą wmurowaną w budynek I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu, bo to właśnie za czasów uczęszczania do tej szkoły rozpoczęli swą konspiracyjną działalność.  – Osoby zaangażowane w działalność tych organizacji stanowiły trzon walki o niepodległość państwa polskiego. Wyróżniali się na tle innych, bowiem większość grup oporu wobec komunizmu, przeciwstawiała się zniewoleniu głównie poprzez akcje ulotkowe i broszurowe. Młodzi mielczanie, ryzykując swoim zdrowiem i życiem, podejmowali z kolei walkę zbrojną – tłumaczył Piotr Szopa, Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie. Ze względu na ten wyjątkowy charakter działalności bohaterów, to właśnie Mielec, jako jedyny na Podkarpaciu, wskazany został przez IPN jako miejsce upamiętnienia ważnych dla niepodległej Polski ruchów antykomunistycznych.

Uroczystości odbyły się w piątek, 1 marca. Rozpoczęła je uroczysta Msza Święta w Bazylice Mniejszej św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty. Następnie, przed I Liceum Ogólnokształcącym, poświęcono i odsłonięto dedykowaną bohaterom tablicę. Zerwania wstęgi dokonali organizatorzy wydarzenia: Piotr Szopa z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak oraz Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu Radosław Kluza. Swój udział w tym wyjątkowym wydarzeniu mieli także ci, którym tablica była dedykowana – Jerzy Dębicki oraz Tytus Wyczałek.

Żołnierze Armii Krajowej podczas późniejszej części uroczystości przypomnieli, że Urząd Bezpieczeństwa nie miał litości dla nastoletnich działaczy podziemia antykomunistycznego. Jeden z działaczy mieleckich organizacji antykomunistycznych, Roman Stachiewicz, został zamordowany; Józefa Umińskiego skazano na dożywocie, inni zaangażowani otrzymali zaś wyroki od 2 do 15 lat więzienia. - Przykro mi, że tak mało z nas mogło osobiście uczestniczyć w tym wydarzeniu. Chcę jednak podkreślić, że na tym upamiętnieniu zyskujemy nie tylko my, upamiętnieni, ale i nasze rodziny, które po naszym odejściu będą mogły być dumnie z tej tablicy – podkreślał Jerzy Dębicki, dziękując za inicjatywę upamiętnienia bohaterów oraz organizację uroczystości.

Słowa uznania względem inicjatorów przedsięwzięcia skierowała do zebranych także Krystyna Skowrońska, Poseł na Sejm RP. - Spotkamy się w Dniu Żołnierzy Wyklętych, którzy swoją postawą pokazali że są żołnierzami niezłomnymi. Możemy być dumni z tego, że środowisko mieleckie ma bohaterów, którzy pokazali czym jest honor, czym jest wolność, czym jest umiłowanie ojczyzny. Naszym obowiązkiem jest kultywowanie pamięci o tych bohaterach, co zresztą uczynili dzisiaj uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu im. Stanisława Konarskiego. To właśnie oni, od dziś, każdego dnia, idąc do szkoły przechodzić będą obok tablicy przypominającej o wyjątkowej mieleckiej młodzieży. A ta młodzież dla nas wszystkich powinna być przykładem – mówiła.

- O działaniach tej młodzieży przez lata nie mówiło się głośno. Dziś, za pośrednictwem odsłoniętej tablicy, możemy choćby symbolicznie docenić to, czego dokonała dla niepodległej Polski – podkreślał Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak. – Ci bohaterowie, nie czekając na żadne apele, żadne rozkazy, zaczęli się organizować po to, by stawić opór okupacji  - najpierw niemieckiej, a potem rosyjskiej. Działali prężnie i odważnie, mimo, iż wiedzieli, jakie konsekwencje grożą im za współtworzenie konspiracyjnej organizacji. Zasługują dziś na nasz szacunek, na to by ich podziwiać i o nich pamiętać – mówił gospodarz powiatu. W dalszej części swojego wystąpienia podziękował dyrekcji i młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego, żołnierzom z dębickiego WOT oraz innym organizacjom, które włączyły się w przygotowanie uroczystości. Na ręce Piotra Szopy starosta przekazał z kolei list z podziękowaniami oraz symboliczny Herb Powiatu Mieleckiego dla dr Jarosława Szarka, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. To właśnie ta instytucja była bowiem inicjatorem przedsięwzięcia, jak i fundatorem pamiątkowej tablicy.

Odsłonięcia tablicy pogratulowali organizatorom wydarzenia: Marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz Poseł na Sejm RP Krystyna Wróblewska, którzy przesłali listy gratulacyjne. Słowa uznania przekazali także: Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Ich listy odczytali obecni na uroczystości: Dyrektor Generalny Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Marcin Zaborniak oraz Rzecznik Prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko.

Udział w odsłonięciu tablicy licznie wzięli samorządowcy różnego szczebla, przedstawiciele instytucji z całego powiatu, członkowie organizacji patriotycznych oraz uczniowie.

Uroczystości zwieńczyły występy artystyczne młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego.
Kazimierz Gacek Starosta Powiatu Mieleckiego

Kazimierz Gacek

Starosta Powiatu Mieleckiego
Marek Paprocki Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego

Marek Paprocki

Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego
Andrzej Bryła Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

Andrzej Bryła

Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

DOKUMENTY

13 660-----------------------
zarejestrowanych przychodzących dokumentów w II kwartale 2024

LICZBA LUDNOŚCI

132 983-----------------------
mieszkańców powiatu mieleckiego

PIENIĄDZE

240 310 382-----------------------
planowanych dochodów budżetu w 2024 roku