Młode talenty literackie docenione!

13.06.2022 Kategoria: Patronat

Podsumowano XXII edycję Powiatowego Konkursu pn., „Wydajemy własną książkę” organizowanego pod patronatem Starosty Powiatu Mieleckiego Stanisława Lonczaka.

W tym roku mija 22 lata gdy Ośrodek Kultury w Grochowem zaprosił młodych pisarzy do „wyciągnięcia z szuflad” ich własnej twórczości i złożenia w w/w konkursie. Nieodgadnionym fenomenem jest to, że mimo upływu lat, w dobie komputerów i Internetu zainteresowanie konkursem nie maleje. Raz do roku wpływają książki na konkurs, następnie podlegają ocenie, najciekawsze są nagradzane i wyróżniane. Książka, która uzyskuje najwyższą ocenę w trzech kategoriach tj., literackiej, plastycznej i edytorskiej otrzymuje „Tytuł Złotej Książki”. - Wszystkie tworzą niezwykłą bibliotekę, jedyną w swoim rodzaju a kolejne edycje pomnażają jej zbiory. Obecnie biblioteka liczy ponad 944 egzemplarzy unikatowych książek. Wśród nich można znaleźć m.in.: wiersze, opowiadania, bajki, mini albumy, „historie z życia wzięte”, kryminały, powieści fantasy – podkreślają organizatorzy wydarzenia.

Tegoroczne podsumowanie konkursu, połączone z wręczeniem nagród, odbyło się w piątek, 10 czerwca, w sali widowiskowej Ośrodku Kultury w Grochowem.

Po powitaniu przybyłych gości, uczestników konkursu, nauczycieli i jurorek konkursu Mariola Pelic, Dyrektor GOK w Grochowem, zaprosiła do obejrzenia prezentacji scenicznej wybranych tekstów konkursowych pt. „Tajemnicza biblioteka”, przygotowanych specjalnie na tą okazję. Prezentację z teatrami „Frajda” i „Uciecha” przygotowali Grażyna Świerczyńska i Jacek Rzeźnik.

Po inscenizacji głos zabrała Małgorzata Wieczerzak, jurorka konkursu, która mówiła o treściach tekstów młodych autorów- wydawców, o Ich głębokich przemyśleniach i mądrych spostrzeżeniach zawartych w wydanych książkach. Następnie odczytano werdykt komisji i wręczono nagrody i wyróżnienia. Tegoroczna edycja zaowocowała sukcesami wielu uczniów, spośród 46 książek złożonych na konkurs komisja nagrodziła 9 a 12 wyróżniła. Tytułu „Złotej Książki” w bieżącym roku nie przyznano. Prace konkursowe oceniała komisja w składzie: Lidia Kutrybała, (polonista w ZS w Chorzelowie) Małgorzata Wieczerzak,(Dyrektor ZSz w Tuszowie Narodowym) Katarzyna Sikora (polonista w ZSz w Maliniu) oraz Patrycja Krempa( dyrektor GBP w Tuszowie Nar.)

Gratulacje, wyrazy uznania i podziękowania laureatom i uczestnikom konkursu, nauczycielom i organizatorom przekazali obecni na uroczystym podsumowaniu: Grzegorz Piechota, Dyrektor Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Mielcu oraz Wójt Gminy Andrzej Głaz.

Tekst i zdjęcia: GOK Grochowe