Mieleckie święto tolerancji

22.05.2019 Kategoria: Informacje

Już po raz szósty ulicami Mielca przeszedł kolorowy marsz z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Udział w nim wzięło kilkaset osób.

Obchody święta tradycyjnie rozpoczęły się przy Urzędzie Miejskim w Mielcu, gdzie uczestnicy marszu otrzymali od prezydenta Jacka Wiśniewskiego symboliczny klucz do miasta. Następnie do pochodu włączyli się również przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Mieleckiego, na czele ze Starostą Powiatu Mieleckiego Stanisławem Lonczakiem i Wicestarostą Powiatu Mieleckiego Andrzejem Bryłą. Uczestnicy marszu, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Dobrynina, przeszli ulicami Żeromskiego i Wyspiańskiego, aż po al. Niepodległości. Przed Samorządowym Centrum Kultury odbyło się tradycyjne wypuszczenie do nieba pomarańczowych baloników.

- Dzień Godności ma przypomnieć społeczeństwu, że mieszkańcy z niepełnosprawnością stanowią jego znaczną część oraz skłonić do refleksji nad ich potrzebami, możliwościami oraz problemami i trudnościami w życiu codziennym. Jest to dzień, w którym szczególnie podkreślamy rolę tolerancji i równouprawnienia – mówiła Regina Piechota, przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Mielcu. - Chcemy pokazać, że żadna postać niepełnosprawności nie umniejsza osobowej godności człowieka ani wartości jego życia. Prawa tych osób, ich oczekiwania oraz dobro, które świadczą innym, winny stanowić życiowe wyzwanie.

Obchody zamknęło wręczenie statuetki „Niepokonany” – w tym roku otrzymała ją Ewelina Sieroń, kierownik Spółdzielczego Domu Kultury.

Organizatorem wydarzenia był Zarząd Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Mielcu.