Mieleckie święto tolerancji. Za nami piąty marsz godności

08.05.2018 Kategoria: Kultura

Już po raz piąty ulicami Mielca przeszedł kolorowy marsz z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Udział w nim wzięło kilkaset osób.

Obchody święta tradycyjnie rozpoczęły się przy Urzędzie Miejskim w Mielcu, gdzie uczestnicy marszu otrzymali od prezydenta Fryderyka Kapinosa symboliczny klucz do miasta. Następnie do pochodu włączyli się również przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Mieleckiego, w tym Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła, Wicestarosta Powiatu Mieleckiego Maria Napieracz, Członek Zarządu Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego Marek Kamiński.

Uczestnicy marszu, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Dobrynina, przeszli ulicami Żeromskiego i Wyspiańskiego, aż po al. Niepodległości. Przed Samorządowym Centrum Kultury odbyło się tradycyjne wypuszczenie do nieba pomarańczowych baloników.

- Dzień Godności został ustanowiony w 1999 roku, dokładnie na dzień 5 maja. To data nieprzypadkowa, bowiem w całej Europie obchodzony jest wtedy dzień walki z dyskryminacją osób niepełnosprawnych – mówiła na otwarciu uroczystości Regina Piechota, Przewodnicząca Zarządu PSONI Koło w Mielcu. - Dziś chcemy zwrócić uwagę na to, że osobom niepełnosprawnym, różniącym się od nas zachowaniem czy fizjonomią, winni jesteśmy szacunek, opiekę, zainteresowanie, czułość oraz poświęcenie. Obchodząc to święto chcemy pokazać, że osoba niepełnosprawna ma prawo być traktowana jak cud narodzin, ma prawo do naszej troski i do tego, by odnaleźć w sobie cechy, które zachwycą nas wszystkich – przekonywała.

Glos podczas uroczystości zabrał również starosta Zbigniew Tymuła. - Cieszę się że już po raz piąty przeszliśmy w marszu wspólnie z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi niepełnosprawnymi, ich rodzicami i opiekunami. Te coroczne spotkania, oprócz tego, że są pięknym dowodem tolerancji, pokazują, że zależy nam na pomocy osobom z niepełnosprawnością intelektualną – mówił starosta. - Jako starostwo powiatowe również działamy na rzecz tego, by polepszyć warunki życia osób niepełnosprawnych. Wybudowaliśmy podjazdy i kilka wind, przygotowujemy się również do tego, by przystosować jedną z prowadzonych przez nas szkół do przyjmowania i kształcenia osób z niepełnosprawnością intelektualną. Niezmiernie cieszy nas to, że w mieście i powiecie powstają kolejne ośrodki służące rozwojowi  niepełnosprawnych, w których osoby te mogą odnajdywać swoje pasje i przyjaciół – wyliczał starosta.

Obchody zamknęło wręczenie statuetek „Niepokonany” oraz występy osób niepełnosprawnych.

Organizatorem wydarzenie był Zarząd Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Mielcu.