Mielczanie uczcili pamięć żołnierzy Armii Krajowej

14.02.2019 Kategoria: Kultura

Minęło 77 lat od utworzenia Armii Krajowej. Dziesiątki osób wzięły udział w mieleckich obchodach tego jubileuszu przez Pomnikiem AK w czwartek, 14 lutego.

Uroczystości współorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Mielcu, Urząd Miejski w Mielcu i Wojskową Komendę Uzupełnień w Mielcu rozpoczęły się w samo południe. Zbiórkę otworzył rys historyczny dotyczący Armii Krajowej przytoczony przez oficera WR Wojskowej Komendy Uzupełnień w Mielcu ppor. Sylwię Pszeniczną-Cudo. Następnie o dziejach żołnierzy AK, tym razem jednak na ziemiach mieleckich, opowiedział Zastępca Dyrektora Samorządowego Centrum Kultury ds. muzeum dr Jerzy Skrzypczak. Przypomniał zebranym o zasługach, jakie w budowie siatki konspiracji niepodległościowej miał Władysław Jasiński „Jędruś”, wrócił do datowanej na rok 1944 akcji „Burza” oraz czasów po rozwiązaniu Armii Krajowej, kiedy to wierni swym ideałom i przekonaniom żołnierze kroczyli dalej szlakiem kolejnych poakowskich konspiracji.

Jako pierwsi wiązankę przed pomnikiem złożyli organizatorzy wydarzenia: Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak, Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski i Wiceprezydent Miasta Mielca Adriana Miłoś. Lokalnym włodarzom towarzyszył kapitan Jerzy Dębicki ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Hołd żołnierzom oddali również: Poseł na Sejm RP Krystyna Skowrońska, Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego Maria Napieracz, a także przedstawiciele służb mundurowych, organizacji patriotycznych i licznych instytucji; radni powiatowi i miejscy; dyrektorzy przedszkoli i szkół z terenu powiatu mieleckiego wraz z uczniami.

Uroczystości zwieńczyło złożenie przed pomnikiem kilkudziesięciu biało-czerwonych zniczy, które organizatorzy wydarzenia wręczyli zebranym dzieciom i młodzieży.

Taki jest Powiat Mielecki

Sesja Rady Powiatu Mieleckiego, godz. 13:00