Mielczanie uczcili pamięć Ofiar Katastrofy Smoleńskiej

10.04.2024 Kategoria: Informacje

10 kwietnia w Mielcu uczczono pamięć 96 ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Od tego tragicznego wydarzenia minęło 14 lat.

Hołd osobom, które zginęły pod Smoleńskiem oddano na Cmentarzu Komunalnym, przed grobem śp. Leszka Deptuły - związanego z naszym regionem polityka i samorządowca.

Pamięć tragicznie zmarłych, poprzez złożenie wiązanek i zapalenie zniczy, licznie oddali przedstawiciele władz na czele z Wojewodą Podkarpackim Teresą Kubas-Hul. Władze samorządowe Powiatu Mieleckiego reprezentował starosta mielecki Stanisław Lonczak.

Przypomnijmy. Katastrofa smoleńska to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach polskich Sił Powietrznych. Doszło do niej w Smoleńsku, 10 kwietnia 2010 o godz. 8:41. W katastrofie zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

Film: Akena24