"Elektryk" wziął udział w Turnieju Maszyn Wiatrowych

10.12.2019 Kategoria: Edukacja

Drużyna „Riders of the storm” reprezentowała ZS im. prof. Groszkowskiego w Mielcu na Turnieju Maszyn Wiatrowych w Jarosławiu. Szkoła po raz pierwszy wzięła udział w tego rodzaju konkursie.

Turniej Maszyn Wiatrowych polega na zbudowaniu modelu turbiny wiatrowej zgodnie z wymiarami podanymi przez organizatora. Całym przedsięwzięciem zarządza Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna. Turniej ma charakter projektu edukacyjnego, który zachęca młodzież do poszerzania wiedzy z zakresu energetyki, wiedzy technicznej oraz pozwala na dzielenie się własnymi spostrzeżeniami i innowacyjnymi rozwiązaniami. Zgłoszona do Turnieju maszyna jest testowana na profesjonalnym stanowisku pomiarowym w trzech konkurencjach. To największa moc, liczba obrotów przy zatrzymanym wale maszyny oraz moment obrotowy przy zatrzymanym wale.

System punktacji został zapożyczony ze skoków narciarskich. Uzyskane w poszczególnych konkurencjach punkty były sumowane w punktacji generalnej. W bieżącym roku odbyła się VIII edycja Turnieju, w ramach której Zespół Szkół im. prof. J. Groszkowskiego po raz pierwszy wystawił swoją drużynę. Regionalne eliminacje odbyły się w Jarosławiu 23 listopada 2019 roku, w kategorii szkół ponadpodstawowych spotkały się 23 drużyny z województw podkarpackiego i świętokrzyskiego.

W skład reprezentującej „elektryka” drużyny „Riders of the storm”  weszli uczniowie klasy 1Cg (technik mechatronik): Hubert Żmuda, Maciej Warkocki i Patryk Jaworski (kapitan). Zespół zbudował maszynę wiatrową wykorzystując blachę aluminiową, korzystając z zaplecza technicznego Centrum Kształcenia Praktycznego w Mielcu. Cenne wskazówki techniczne członkowie zespołu otrzymali od pana Konrada Słupskiego, pracownika CKPiDN w Mielcu. Opiekunem zespołu była pani Marzanna Mazur – Wiek.

Tekst i zdjcęia: ZS Mielec