Międzynarodowe spotkania online

18.05.2021 Kategoria: Edukacja

24 uczniów ZSB i 24 uczniów szkoły IIS Alfonso de Liquori w Sant Agata de Goti we Włoszech odbyło trzy spotkania w ramach projektu Erasmus+ „From Columbus to Atlantis”.

W dniu 19. 04.2021 rozpoczęliśmy poznawaniem siebie. Nasi uczniowie cieszyli się na rozmowę z nowymi kolegami i koleżankami z Włoch. Pierwsze lody zostały przełamane, strach przed mówieniem po angielsku opanowany, więc tym łatwiej i przyjemniej się rozmawiało – o szkole, o zainteresowaniach, o aktualnej pogodzie we Włoszech i w Polsce i tym, co nas obecnie najbardziej dotyka, o covidzie.

Uczniowie starali się też odkryć pozytywne strony pandemii i wpisywali swoje przemyślenia na wspólny padlet. Okazało się, że można znaleźć jakieś plusy obecnej sytuacji, np.: spędzamy więcej czasu z rodziną, czytamy więcej książek, rozwijamy nasze pasje. Zwolniliśmy i mamy więcej czasu i chęci, żeby zastanowić się nad własnym życiem.

Kolejny dzień to związany z Dniem Ziemii temat: What do we need to save the planet? Obliczaliśmy wcześniej swój „ślad ekologiczny”, zaprezentowaliśmy filmiki o oszczędzaniu energii w domach, a następnie głosowaliśmy na najlepszy sposób zmiany stylu życia w celu zmniejszenia naszych „śladów” na Ziemii. Spotkanie zakończyło się dyskusjami w „osobnych pokojach” i zebraniem najlepszych nowych pomysłów na oszczędzanie energii.

I wreszcie odbyło się trzecie spotkanie: „Columbus Bilateral Poland – Italy Day 3”. Hasło tego spotkania to: „Moda i recycling”. Przypomnieliśmy akcję „Modowy detox”, która była przeprowadzona w ZSB w marcu ubiegłego roku. Chcieliśmy zwrócić uwagę na problem „szybkiej mody” i jej wpływu dla środowiska. Wysłuchaliśmy piosenki Earth Day Song: „Reduce, Reuse, Recycle” – wspaniała piosenka, wpadajająca w ucho i bardzo na czasie!

Wypełnialiśmy też ankietę: „Fashion detox”, odpowiadaliśmy na pytania takie, jak: Ile masz podkoszulków w szafie? Ile z nich nosisz? Na jak długo możesz się powstrzymać od kupowania nowych koszulek? Na tablicy na linoit.com zapisywaliśmy pomysły na temat: „Co można zrobić w domu z nieużywanych już rzeczy?” Okazało się, że uczniowie mieli wspaniałe pomysły! Np.: Torba na zakupy ze starych dżinsów, lejek z plastikowej butelki, zabawka dla naszego zwierzątka, z plastikowych butelek: doniczki, organizery na biurko, pudełka na kosmetyki z kartonowych pudełek po przesyłkach, itd. Dając rzeczom „drugie życie” zyskujemy niepowtarzalną rzecz, satysfakcję i robimy coś dobrego dla środowiska.

Międzynarodowe spotkania to dla uczniów szansa poznania nowych kolegów i koleżanek zza granicy, wymiana poglądów, dyskusje na interesujące tematy, przełamywanie bariery w komunikacji, praktyczne ćwiczenie mówienia na żywo w języku angielskim, ale tez i poznawanie nowych narzędzi informatycznych, takich jak : zoom, Linoit, tricider, padlet i google forms.

Tekst i zdjęcie: ZSB Mielec