Medal Mistrzostw Świata i rekord Polski dla modelarza z Mielca

02.08.2018 Kategoria: Informacje

Grzegorz Goryczka zdobył brązowy medal w kategorii S1B podczas Mistrzostw Świata Modeli Kosmicznych FAI, które właśnie odbywają się we Włocławku. Sportowiec jest instruktorem w Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo” działającej przy Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

Kategoria S1B polega na locie modelu rakiety tak, żeby ten osiągnął jak największą wysokość. Lot rakiety w górę trwa ok. 15 sekund – 4 sekundy lotu z pracującym silnikiem i 11 sekund lotu w bezwładności. Projekt rakiety Grzegorza Goryczki został opracowany przez modelarzy z Mielca i nie byłby możliwy do zrealizowania bez wsparcia firmy Sierosławski Group. Model został wykonany z carboliny – najnowocześniejszego materiału węglowego na świecie, używanego m.in. właśnie w modelarstwie wyczynowym – bo przecież wyczynem jest osiągnięcie przez rakietę Goryczki wysokości 767 metrów. Daje to średnią prędkość ok. 60 metrów na sekundę i – co ważniejsze - stanowi nowy rekord Polski!

- Było to możliwe m.in. dlatego, że rakieta jest dwustopniowa. Część rakiety (pierwszy stopień) odpada w locie, przez co model traci większą część masy. Dzięki temu drugi stopień może osiągnąć ogromną wysokość – mówi instruktor Grzegorz Goryczka.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!