Mały grant: podróż w przeszłość

13.09.2022 Kategoria: Informacje

„PODRÓŻ W PRZESZŁOŚĆ – HISTORIA W DREWNIE I CEGLE UKRYTA” – to mały grant, którego realizację dla społeczności Przecławia oraz Gminy Miejskiej Mielec zaproponowało Stowarzyszenie „Przecławski Krąg” z Przecławia.

Czas realizacji od 6 czerwca do 2 września 2022 roku.

Realizacja powyższego grantu przebiegała w trzech etapach:
1) zorganizowanie wycieczek pieszych dla uczniów klas II i III Szkoły Podstawowej
z Przecławia do kościółka pw. św. Bernardyna ze Sieny celem zwiedzania i wysłuchania pogadanek o historii zabytku
2) zorganizowaniu jednodniowego wyjazdu edukacyjno-turystycznego do Binarowej, Stróży i Tuchowa
3) spisaniu, zredagowaniu i wydaniu drukiem folderu przedstawiającego historię i zdjęcia kościółka św. Bernardyna ze Sieny w Przecławiu.

Uczniowie zapoznali się z historią kościółka, zmierzyli obwód ponad 100-letniej lipy, rosnącej obok kaplicy. Chętni dzwonili sygnaturką umieszczoną na wieży tradycyjnie wzywającej wiernych na nabożeństwo. Oprowadzała pani Józefa Krzak – Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Przecławski Krąg”.

Podczas wyjazdu edukacyjno -turystycznego uczestnicy odwiedzili drewniany kościółek w Binarowej wybudowany około 1500 roku i wpisany na listę UNESCO (w podobnym stylu jak pierwszy kościółek w Przecławiu z 1456 roku). Po dokładnym zwiedzeniu można sobie było wyobrazić, jak okazale (na ówczesne czasy) prezentował się kościółek w Przecławiu, na ulicy Krzywej 2. Natomiast w Tuchowie uczestnicy odwiedzili Sanktuarium Matki Boskiej Tuchowskiej, Muzeum Misyjne oraz ruchomą szopkę, ona okazała się wielką atrakcją zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Opracowanie i wydrukowanie folderu z historią i zdjęciami kościółka pw. św. Bernardyna ze Sieny – budowli zabytkowej wpisanej do rejestru zabytków, wraz z kilkunastoma zabytkowymi obrazami i rzeźbami, przyczyni się do upowszechnienia wiedzy o tym obiekcie wpisanym od wieków w krajobraz Przecławia. Dla odwiedzających turystów, dla mieszkańców Przecławia oraz powiatu mieleckiego stanie się kompendium wiedzy o dziejach zabytku, o oddawaniu czci świętym czczonym w tym miejscu: św. Bernardynowi ze Sieny i św. Rochowi. Składamy serdeczne podziękowanie Zarządowi Powiatu Mieleckiemu za wsparcie powyższej inicjatywy.

Informacja nadesłana