Lotnicze Pokolenia znów razem!

04.09.2018 Kategoria: Patronat

Ostatniego dnia sierpnia w mieleckim Domu Kultury odbyły się ósme Spotkania Lotniczych Pokoleń. Wydarzeniu patronował starosta Zbigniew Tymuła.

Spotkania Lotniczych Pokoleń co roku związane są z uroczystością wręczenia wyróżnień w formie statuetek Dedal i tablic pamiątkowych dla osób zaangażowanych w tworzeniu nowej techniki lotniczej, za całokształt działalności lotniczej, za popularyzację techniki lotniczej oraz za pomoc udzielaną twórcom techniki lotniczej.
– Motto naszych corocznych spotkań lotniczych jest zmienne i brzmi: „Lotnictwo łączy pokolenia!” Dostrzec to można bardzo dokładnie na sali spotkań, gdzie rzuca się w oczy wielopokoleniowość uczestników. Lotnicza brać Mielca to jedna wielka rodzina, chociaż rozsiana po całym kraju i świecie – przyznał Janusz Chojecki, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej.
- W tym roku mamy sześć kolejnych statuetek Dedal. Wręczamy je zarówno zasłużonym konstruktorom, jak również szefom firm i tym wszystkim, którzy nie ustają w promocji polskiego lotnictwa – powiedział Kazimierz Szaniawski, przewodniczący kapituły Dedala.

Kto otrzymał stauetkę Dedala w 2018 roku?

•  Janusz Zakręcki, prezes Polskich Zakładów Lotniczych – od początku kariery zawodowej związany z przemysłem lotniczym. Aktywnie uczestniczy w działaniach mających na celu wsparcie polskiego przemysłu lotniczego m.in. jako członek Stowarzyszenia Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego Dolina Lotnicza

•  Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego – angażuje się wspierając inicjatywy lotniczych, społecznych organizacji, patronuje Spotkaniom Lotniczych Pokoleń w Mielcu, jest zaangażowany w opracowanie i realizację koncepcji utworzenia w Mielcu Podkarpackiego Muzeum Przemysłu Lotniczego

•  Jarosław Sęp, dziekan prof. dr hab. inż. – kojarzony z Wydziałem Budowy Maszyn i Lotnictwa, gdzie studenci kształcą się na sześciu kierunkach w tym na kierunku Lotnictwo i kosmonautyka na czterech specjalnościach: samoloty, silniki lotnicze, awionika i pilotaż. Wprowadził innowacyjną koncepcję nauczania, co daje możliwość pozyskania nie tylko wiedzy teoretycznej wzbogaconej przykładami z przemysłu, ale również zastosowanie tej wiedzy i symulacji pracy produkcyjnej oraz w praktyce przemysłowej
•  Krzysztof Ślęzak, dyrektor oddziału ARP w Mielcu – jeden z najbardziej doświadczonych menadżerów kierujących Specjalną Strefą Ekonomiczną w Mielcu i kilkunastu strefach zlokalizowanych w południowo-wschodniej Polsce. Obecnie jest dyrektorem SSE Euro-Park i angażuje się społecznie wspierając inicjatywy lotniczych organizacji i corocznie wspiera Spotkania Lotniczych Pokoleń

•  Janusz Chojecki, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej w którego struktura działa m.in. Klub Miłośników Lotnictwa. Swoją społeczną działalnością przyczynia się w istotny sposób do kultywowania lotniczych tradycji Mielca, a także do łączenia lotniczych pokoleń

•  Grzegorz Szeliga, przedsiębiorca – opracował technologie spawania ramy silników lotniczych i wdrożenie technologii obróbki skrawaniem integralnych części lotniczych, a także wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych i uruchomienie seryjnej produkcji hybrydowego układu do odzyskania ciepła odpadowego.

Ponadto kapituła przyznała dwa dodatkowe wyróżnienia – tablice pamiątkowe, które trafiły do Kazimierza Królikowskiego, którego kariera związana jest z lotnictwem i WSK Mielec, był także inicjatorem oraz opracowującym założenia i statut Sieci Porozumienia Lotniczego AVIA SPlot i inicjatorem późniejszego jej przekształcenia w samodzielną organizację pozarządową.

Druga tablica pamiątkowa trafiła do Marka Graniczkowskiego – fotografa i wydawcy, który wykonał kilka tysięcy zdjęć dokumentujących ważne wydarzenia lotnicze, które były wykorzystywane w wielu wydawnictwach, książkach, czasopismach, albumach w kraju i za granicą.

Tegoroczne VIII Spotkania Lotniczych Pokoleń tradycyjnie już były okazją do licznych podziękowań i gratulacji. Wręczono także nagrody laureatom konkursów lotniczych, które towarzyszyły tegorocznej edycji święta. Imprezie finałowej towarzyszyły wystawy tematyczne: lotnicza oraz filatelistyczna „Polskie skrzydła” w Samorządowym Centrum Kultury.

Za: hej.mielec.pl

Zdjęcia: hej.mielec.pl