Leonardo 2024: znamy laureatów statuetek

21.05.2024 Kategoria: Informacje

20 maja poznaliśmy czwórkę laureatów statuetek Leonardo przyznawanych corocznie na zakończenie Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki. Udział we wręczeniu wyróżnień wzięli starostowie: Kazimierz Gacek i Andrzej Bryła.

Wyróżnienia Leonardo stanowią uhonorowanie pracy na rzecz szeroko pojętej nauki i techniki. Statuetkami nagradzani są corocznie utalentowani uczniowie, przedstawiciele świata nauki, prężnie rozwijające się firmy oraz przedsiębiorstwa kładące duży nacisk na społeczną odpowiedzialność biznesu.

Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się:

Mielecki talent: Wiktoria Klich - Dwukrotna stypendystka Prezesa Rady Ministrów, dwukrotna laureatka Olimpiady Statystycznej, laureatka Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej, dwukrotna finalistka Olimpiady Lingwistyki Matematycznej, zdobywczyni brązowego medalu w międzynarodowym konkursie lingwistyki matematycznej „Online Olympiad in Linguistics 2024”, dwukrotna finalistka Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, finalistka Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, laureatka Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”, laureatka Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej, finalistka Konkursu Matematycznego im. Prof. Jana Marszała, I miejsce w konkursie fizycznym „QuizFiz” organizowanym przez Instytut Fizyki Jądrowej, finalistka konkursu "Dom Kopernika" organizowanego w ramach prestiżowego kongresu futurologicznego "Futurist Of The Year 2024".

Nauka: dr inż. Tomasz Gałaczyński - Karierę zawodową rozpoczął w przemyśle lotniczym w 2000 r., kiedy dołączył do PZL. Ukończył studia doktoranckie na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa na Politechnice Rzeszowskiej. W swojej karierze zajmował wiele stanowisk w Pionie Technicznym, w tym Młodszego Konstruktora, Konstruktora i Starszego Konstruktora w Dziale Płatowcowym s-tu M28. Od listopada 2013 r., jako Kierownik Biura Projektów Rozwojowych, jest odpowiedzialny za nadzór nad wszystkimi innowacyjnymi projektami badawczo-rozwojowymi; od 2019 roku został nominowany na stanowisko Lockheed Martin Fellow, grupy ekspertów technicznych odpowiedzialnych za rozwój i przyszły kształt całej korporacji Lockheed Martin. Członek kadry dydaktyczno-badawczej Katedry Techniki Lotniczej i Kosmicznej Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej na stanowisku Adiunkta, ekspert w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, autor i współautor 15 prac naukowych i wielu prezentacji publicznych związanych z innowacyjnymi technologiami stosowanymi w przemyśle lotniczym.

Przedsiębiorstwo: Retech sp. z o.o. - Firma jest jednym z czołowych krajowych innowatorów w kategorii small mid-cap czyli małych spółek o średniej kapitalizacji. Jest książkowym przykładem inżynierskiej firmy rodzinnej (działającej niespełna 24 lata), w której każda kolejna innowacja opiera się na robotyzacji, automatyzacji i cyfryzacji procesów produkcyjnych związanych z obróbką stali nierdzewnej, cięciem i gięciem 2D/3D, spawaniem laserowym, obróbką chemiczną i obróbką skrawaniem. To w tej firmie 20 lat temu wdrożono unikatową technologię łączenia blach z wykorzystaniem robotów Panasonic, kształtując przyszłe kierunki rozwoju technologicznego spółki. Kluczowym momentem w rozwoju, ale także w przełamaniu barier technologicznych było powołanie przez firmę w roku 2014 własnego Centrum Badawczo-Rozwojowego, tym samym dołączając do ok. 40 podmiotów średniej wielkości, posiadającej status CBR nadany przez Ministra Gospodarki.

Społeczna odpowiedzialność: Sierosławski Group Firma z rodzinnymi tradycjami działająca od ponad 50 lat, prowadząc działalność w zakresie produkcji detali z tworzyw sztucznych metodą wtrysku, produkcji narzędzi metalowych, w tym form wtryskowych. Znana jest w środowisku nie tylko z działalności produkcyjnej, ale także z racji prowadzonej działalności społeczno-charytatywnej. W ostatnich latach wsparła w znaczący sposób uchodźców uciekających przed wojną za naszą wschodnią granicą, wcześniej – zaangażowana była w niesienie pomocy w trakcie trwania pandemii COVID-19. Na co dzień wspiera instytucje kultury, organizacje historyczne i rekonstrukcyjne, lokalne kluby sportowe i szkoły. W firmie stworzona została Akademia Małego Technologa, w ramach której uczniowie mieleckich szkół, podczas organizowanych spotkań, uczą się o formach wtryskowych i przetwórstwie tworzyw sztucznych.

Podczas gali wręczono także specjalne wyróżnienie dla firmy KIRCHHOFF Automotive na 25-lecie jej działalności w Mielcu oraz Stypendium Albertusowe – to otrzymała Wiktoria Kania. Odznakami za Zasługi dla Areoklubu Polskiego wyróżnieni zostali z kolei Michał Litwin i Barbara Łakomy.

Udział we wręczeniu części wyróżnień wzięli patroni honorowi reprezentujący władze samorządowe powiatu: Starosta Powiatu Mieleckiego Kazimierz Gacek i Wicestarosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła.