Starostwo Powiatowe  herb_40px_wersja2.png  w Mielcu

A A A

logo_300px.svg

Leczenie wirusowego zapalenia wątroby krótkie i skuteczne

03.10.2019 Kategoria: Informacje


Terapia wirusowego zapalenia wątroby typu C lekiem najnowszej generacji to koszt 15 tys. miesięcznie. Długość terapii jest różna. Najkrócej trwa 2-3 miesiące. Gdy lekarze mają już do czynienia z marskością wątroby albo dużymi zwłóknieniami może to być nawet 6 miesięcy. Jednak dzięki programowi lekowemu, w którym uczestniczy Szpital Specjalistyczny w Mielcu, pacjenci leczą się bezpłatnie, ale jednocześnie już z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć światowej medycyny.

- Leczymy wirusowe zapalenie wątroby typu B i wirusowe zapalenie wątroby typu C. Wartą podkreślenia szansą jest możliwość bezpłatnego skorzystania z nowoczesnej, szybkiej, bardzo skutecznej (blisko 100%) i nie obarczonej powikłaniami terapii wirusowego zapalenia wątroby typu C – mówi lek. Magdalena Krępa, specjalista chorób zakaźnych, dyrektor ds. lecznictwa Szpitala Specjalistycznego w Mielcu. – Aby potencjalnie skorzystać z programu wystarczy zgłosić się do nas z podejrzeniem choroby. Badania w tym kierunku wykonuje się często przesiewowo, np. w naszym szpitalu oddziały rutynowo przed zabiegami pobierają materiał do testów, które są wykonywane w naszym Laboratorium Mikrobiologicznym. Ale badania te zlecają też lekarze rodzinni (np. w przypadku złego samopoczucia po przypadkowym kontakcie seksualnym, wykonaniu tatuażu czy piercingu, zabiegu stomatologicznym bądź chirurgicznym itp.). Można je również zrobić na własną rękę w szpitalnym laboratorium. Jeżeli wynik testów jest dodatni, wskazane jest się zarejestrowanie w Poradni Chorób Zakaźnych, a my już dalej będziemy pilotować leczenie – dodaje lekarka.

- W związku z tym programem mamy wiele powodów do satysfakcji. Nasi pacjenci zyskali szybki dostęp do najnowszej a skutecznej terapii i niezwykle go sobie cenią. Poziom usług medycznych, profesjonalizm personelu, baza szpitalna zostały przez nich zauważone, bo wieść o renomie ośrodka leczenia chorób wątroby szybko się niesie. Mamy tu już chorych z całej Polski, ostatnio np. ze Szczecina, Wrocławia, Zamościa, Białegostoku. Jest to też oczywiście związane z długimi kolejkami w innych ośrodkach w Polsce. U nas pacjenci zaczynają leczenie bardzo szybko – podkreśla Józef Więcław, dyrektor szpitala.

Szanse na to, by zapalenie wątroby ustąpiło bez leczenia są znikome. Terapia jest więc właściwie niezbędna, tym bardziej, że powikłaniem WZW typu C jest np. marskość wątroby lub pozawątrobowe powikłania związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego, np. guzkowe zapalenie tętnic, kłębuszkowe zapalenie nerek. Mogą występować także objawy dermatologiczne, np. plamica uniesiona, liszaj lub łuszczyca. – Warto wykonać profilaktycznie testy. Jeśli chory nie wie, że choruje, często nie zwraca uwagi na czynniki, które jeszcze przyspieszają procesy degradacji wątroby, a mogą to być np. alkohol, nadwaga i otyłość, papierosy, zwiększone stężenie żelaza, stłuszczenie wątroby, cukrzyca, towarzyszące zakażenie wirusem HBV lub HIV – mówi lek. Magdalena Krępa.

adu

Kazimierz Gacek Starosta Powiatu Mieleckiego

Kazimierz Gacek

Starosta Powiatu Mieleckiego
Marek Paprocki Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego

Marek Paprocki

Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego
Andrzej Bryła Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

Andrzej Bryła

Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

DOKUMENTY

13 660-----------------------
zarejestrowanych przychodzących dokumentów w II kwartale 2024

LICZBA LUDNOŚCI

132 983-----------------------
mieszkańców powiatu mieleckiego

PIENIĄDZE

240 310 382-----------------------
planowanych dochodów budżetu w 2024 roku