Starostwo Powiatowe  herb_40px_wersja2.png  w Mielcu

A A A

logo_300px.svg

Leczenie poudarowe botuliną w mieleckim szpitalu

13.07.2023 Kategoria: Informacje


Spastyczność dotyka od 20 do 40% pacjentów po udarze mózgu, tak niedokrwiennym, jak i krwotocznym czy też krwotoku podpajęczynówkowym. - Do tej pory chorzy po hospitalizacji na Oddziale Udarowym mogli w Mielcu poddać się rehabilitacji i farmakoterapii, a teraz nie muszą wyjeżdżać, by dodatkowo skorzystać z bardzo skutecznej metody - leczenia toksyną botulinową - mówi Paweł Pazdan, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Mielcu.

EFEKTY? - Zmiana jest ogromna. Mogę lepiej chodzić, stopa odzyskała normalną pozycję, a jazda na rowerku już nie boli - opowiada pani Krystyna, pacjentka.

- Spastyczność polega na wzmożonym napięciu mięśni w niedowładnych kończynach, które jest spowodowane uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego po udarze. Powoduje to pogorszenie jakości życia pacjenta, znaczny dyskomfort, zmniejszenie możliwości ruchu kończyny górnej - wymienia lek. Patrycja Lisiecka-Bartłomowicz, lekarz neurolog z Poradni Neurologicznej w Mielcu.

- Problemem jest m.in. podniesienie ręki, zgięcie jej w stawie łokciowym, nadgarstkowym i trudności z wyprostowaniem palców. Często pacjenci zgłaszają też kłopoty z wyprostowaniem w stawie kolanowym, zgięciem w stawie skokowym, skarżą się na zadzieranie palucha, szczególnie przy chodzeniu czy przy położeniu się pacjenta wieczorem do łóżka - dodaje lekarka.

Bardzo ważne są farmakoterapia i rehabilitacja, ale teraz można w Mielcu skorzystać z programu, dzięki któremu pacjent bezpłatnie może spróbować leczenia toksyną botulinową. - Po wstrzyknięciu pod kontrolą USG, kontrolujemy pacjenta po około 4 tygodniach i wtedy oceniamy czy to leczenie przyniosło zamierzony efekt. Toksynę botulinową możemy podawać trzy razy w roku. W naszej poradni w ramach nowego programu obecnie jest leczonych ponad 20 osób, w tym kilkoro pacjentów już drugą dawką - informuje lek. Patrycja Lisiecka - Bartłomowicz.

Ale najważniejsze są efekty, bo te już są. Jak zmieniły życie pacjentów? Czy warto? O tym opowiadają pani Krystyna oraz pan Jan. Z filmu dowiecie się także, jak wygląda kwalifikacja do podania leku, samo leczenie, ale przede wszystkim, jak szybko przychodzą zmiany na lepsze. Najkrócej?  - Mamy bardzo dobre efekty. Pacjenci najbardziej cenią sobie rozluźnienie mięśni, to, że mogą dłoń otworzyć, że jest łatwiej się ubrać, że mogą podnieść całą rękę do góry - relacjonuje lekarka.

UWAGA Do programu mogą się zgłaszać także chorzy spoza Mielca.

Chcecie posłuchać samych pacjentów? Zapraszamy na film.

Numery telefonów do Rejestracji Poradni Neurologicznej Szpitala Specjalistycznego w Mielcu:
17 780 01 58
17 780 01 68
Adres:
ul. Żeromskiego 17, 39-300 Mielec

Informacja nadesłana 

ms

Kazimierz Gacek Starosta Powiatu Mieleckiego

Kazimierz Gacek

Starosta Powiatu Mieleckiego
Marek Paprocki Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego

Marek Paprocki

Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego
Andrzej Bryła Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

Andrzej Bryła

Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

DOKUMENTY

13 660-----------------------
zarejestrowanych przychodzących dokumentów w II kwartale 2024

LICZBA LUDNOŚCI

132 983-----------------------
mieszkańców powiatu mieleckiego

PIENIĄDZE

240 310 382-----------------------
planowanych dochodów budżetu w 2024 roku