Laureatki eliminacji ogólnopolskiego konkursu o Jacku Kaczmarskim

14.03.2018 Kategoria: Edukacja

Uczennice technikum Zespołu Szkół w Mielcu, Żaneta Skoczylas i Katarzyna Soja, zostały laureatkami ogólnopolskich eliminacji VIII Konkursu Wiedzy o Życiu i Twórczości Poetyckiej Jacka Kaczmarskiego Nic się nie kończy prostym tak lub nie, adresowanego do młodzieży ze szkół średnich.

W bieżącym roku do krakowskich organizatorów napłynęła rekordowa liczba prac z całego kraju, jednak decyzją jury, do dwuczęściowego finału zakwalifikowano jedynie dziewięć osób, co jeszcze bardziej podkreśla stopień trudności naukowego turnieju. W obszernych pracach konkursowych mieszkanki powiatu mieleckiego poddały szczegółowej analizie teksty piosenek barda „Solidarności” podejmujące motyw starości i samotności. Wartością dodaną prac było odniesienie się autorek do form językowych istotnych dla interpretacji dzieła literackiego.

Kolejny etap zmagań odbędzie się 6 kwietnia w siedzibie organizatora, tj. w Centrum Młodzieży im. dra Henryka Jordana w Krakowie. Sam konkurs jest formą promocji twórczości Jacka Kaczmarskiego i służy nie tylko podtrzymywaniu pamięci o wybitnym polskim artyście, ale uczy także historii Polski w różnych jej okresach: sarmackim, przedwojennym, komunistycznym; historii światowej i szeroko rozumianej kultury artystycznej.

Warto dodać, że te same dziewczęta są tegorocznymi finalistkami etapu wojewódzkiego XLVIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Opiekunem obu uczennic był Dariusz Dudek.