Ku czci ofiar rabacji

22.02.2021 Kategoria: Informacje

Starosta mielecki Stanisław Lonczak wziął udział w uroczystości upamiętniającej 175. rocznicę rzezi galicyjskiej. Wydarzenie odbyło się w piątek, 19 lutego, na Cmentarzu Starym w Tarnowie.

Podczas rzezi galicyjskiej w 1846 roku wymordowano około 3 tys. szlachciców i zniszczono 90 proc. dworów w regionie tarnowskim. Było to, jak podkreślają przedstawiciele tarnowskiej Fundacji Pro Patria Semper, organizatorzy piątkowych uroczystości, jedno z najdramatyczniejszych wydarzeń w historii lokalnej i dziejach Polski.

Co najmniej 207 ofiar tych wydarzeń, pochodzących z terenu miasta Tarnowa oraz obecnych powiatów: tarnowskiego, dąbrowskiego, brzeskiego, dębickiego i mieleckiego, pochowanych zostało w Mogile Ofiar Rabacji na Cmentarzu Starym w Tarnowie. I to właśnie przed tą mogiłą w piątek, 19 lutego, tuż po Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, samorządowcy z regionu złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Władze samorządowe Powiatu Mieleckiego reprezentował na uroczystościach Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak.

Zdjęcie: Pawł Topolski / www.tarnow.pl