Kto otrzymał statuetki LEONARDO?

27.05.2022 Kategoria: Patronat

Mielczanie odebrali wczoraj (26 maja) nagrody w czterech kategoriach: Mielecki Talent, Nauka, Przedsiębiorstwo i Społeczna Odpowiedzialność. Uroczysta gala przekazania statuetek zainaugurowała 12. edycję Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki.

„Mieleckim Talentem” okrzyknięto Wojciecha Koszelskiego, który tylko w ostatnim roku zdobył kilka tytułów mistrza świata w modelarstwie kosmicznym. Pierwsze jego sukcesy w tej dyscyplinie datowane są z kolei na rok 2015.

Statuetkę za osiągnięcia naukowe odebrał dr inż. Józef Grzybowski - współtwórca pierwszego cyfrowego autopilota do samolotów lekkich APC01 i mikroprocesorowego systemu rejestracji do prób w locie PSR 03, na co dzień nauczyciel akademicki Katedry Awioniki i Sterowania na Politechnice Rzeszowskiej.

Nagrody trafiły także do rąk przedstawicieli dwóch firm. W kategorii Przedsiębiorstwo statuetkę przyznano firmie EUROTECH tworzącej użyteczne rozwiązania w obszarze systemów bezzałogowych (UAV) oraz urządzenia dla górnictwa naftowego.

Kolejne wyróżnienie, tym razem w kategorii Społecznej Odpowiedzialności, odebrał przedstawiciel firmy Enervigo. Doceniono w szczególności wsparcie, jakim firma obdarzyła lokalną społeczność w dobie pandemii koronawirusa, jak również – pomoc okazaną drużynie PGE FKS Stal Mielec.

- Sami często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakimi talentami i dorobkiem mogą pochwalić się osoby z naszej lokalnej społeczności. Dlatego też niezwykle cieszę się, że już kolejny raz mogliśmy głośno opowiedzieć o osiągnięciach mielczan, wręczając im statuetki LEONARDO – podkreślił starosta mielecki Stanisław Lonczak, zwracając się jednocześnie do nagrodzonych. – Życzę Wam, byście w swoim życiu i działalności naukowej, społecznej czy gospodarczej osiągali kolejne sukcesy.

Wręczenie statuetek LEONARDO, jak co roku, stanowiło inaugurację Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki. Wydarzenie, organizowane pod honorowym patronatem starosty Stanisława Lonczaka, potrwa jeszcze do 29 maja.

Festiwalowy program skupiony zostanie wokół:
- promocji kształcenia zawodowego, które w coraz większym stopniu powinno odpowiadać na wyzwania Gospodarki 4.0.
- prezentacji innowacyjnych metod uczenia się nakierowanych na nabywanie kompetencji przyszłości
- włączenia w inicjatywy edukacyjne dzieci z Ukrainy
- uczczenia pamięci Ignacego Łukasiewicza w 200-rocznicę Jego urodzin

Organizatorami festiwalu są: Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu oraz Stowarzyszenie Akademia Umiejętności Technicznych „Leonardo” wraz z jego Radą Programową.