Komunikat o szkodliwości barszczu Sosnowskiego

01.07.2019 Kategoria: Informacje

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa Oddział w Mielcu przekazuje informację dotyczącą zagrożeń związanych z występowaniem roślin barszczu Sosnowskiego (.Heracleum Sosnowski Mandel). Roślina ta występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów, także na poboczach dróg, przy szlakach turystycznych oraz na nieużytkach i odłogach.

Barszcz Sosnowskiego zgodnie z obowiązującymi przepisami z zakresu ochrony roślin nie jest rośliną kwarantannową i nie podlega obowiązkowi zwalczania. Działania w zakresie zwalczania barszczu Sosnowskiego nie należą do kompetencji Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, są w gestii samorządów lokalnych.

W Oddziale Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Mielcu można uzyskać informację o możliwych sposobach zwalczania barszczu Sosnowskiego oraz otrzymać ulotkę informacyjną dotyczącą tej rośliny, która jest także dostępna w wersji elektronicznej na stronie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa http://piorin.gov.pl/publikacje/ulotki/. W załączonej ulotce szczegółowe informacje na temat biologii, szkodliwości i sposobów zwalczania barszczu Sosnowskiego.

Uwagi:
Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie zachwaszczającą teren, a dodatkowo włoski na liściach i łodygach wytwarzają parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, powstawanie pęcherzy i trudno gojących się ran. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Szczególnie podatne są dzieci i osoby cierpiące na alergie..

Foto: polki.pl