Kolejne lasy przeszukane

28.06.2021 Kategoria: Informacje

W minioną sobotę (26.06) odbyły się kolejne przeszukania kompleksów leśnych na terenie Powiatu Mieleckiego. Wzięło w nich udział 150 żołnierzy z 3 Brygady Wojsk Ochrony Terytorialnej. Wspierali ich myśliwi z właściwych terytorialnie kół łowieckich, leśnicy, a także pracownicy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, Lasów Państwowych i Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Mielcu.

W wyniku przeszukania znaleziono 8 padłych dzików. Czy przyczyną padnięcia zwierząt był wirus ASF, odpowiedź na to pytanie dadzą badania w laboratorium w Puławach

Padłe zwierzęta znaleziono w okolicy Górki Goleszowskiej. Na miejscu pobrane zostały próbki do badań laboratoryjnych. Truchła zwierząt zabezpieczono do dalszej utylizacji, zgodnie z przyjętymi w tym zakresie schematami postępowania.
Teren, na którym znaleziono zwierzęta został poddany zabiegom bioasekuracyjnym, niwelującym możliwość rozprzestrzeniania się wirusa na przyległe tereny.

W ciągu najbliższych kilku dni na terenie Powiatu Mieleckiego odbędzie się seria spotkań mających na celu koordynację działań zabezpieczających powiat przed rozprzestrzenianiem się tej niebezpiecznej choroby. Najprawdopodobniej w najbliższym czasie powtórzona zostanie penetracja terenów leśnych.

mp