Kilkaset osób sprawdziło swoją wiedzę historyczną

13.11.2023 Kategoria: Patronat

11 listopada odbył się VI Radomyski Test Wiedzy Historycznej „Polska Niepodległa” objęty honorowym patronatem Starosty Powiatu Mieleckiego Stanisława Lonczaka.

Test zorganizował Urząd Miejski i Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim. Na jego uczestników czekał test wyboru składający się z czterech tur:
-1 tura pytań z dwiema możliwościami odpowiedzi (tylko jedna prawidłowa),
-2 tura pytań z trzema możliwościami odpowiedzi (tylko jedna prawidłowa),
-3 tura pytań z czterema możliwościami odpowiedzi (tylko jedna prawidłowa),
-4 tura pytań z czterema możliwościami odpowiedzi (jedna lub dwie odpowiedzi prawidłowe; każda prawidłowa odpowiedź – to jeden punkt; w przypadku zaznaczenia dobrej i błędnej odpowiedzi w jednym pytaniu – zero punktów).

W teście znalazły się pytania dotyczące historii Polski z lat 1914-1922, dotyczące kształtowania się granic II RP, najważniejszych postaci sceny politycznej i wojskowej, najważniejszych polskich formacji wojskowych oraz mocarstw i zaborców wobec Polski w czasie I wojny światowej.

Tegoroczny VI Radomyski Test Wiedzy Historycznej "Polska Niepodległa” przeprowadzony został w trzech kategoriach. W gronie uczniów szkół podstawowych najlepszy okazał się Dominik Ryba z Dulczy Wielkiej. Drugie miejsce zajął Karol Cichoń (Zdziarzec), trzecie Żaneta Stopa (Dulcza Wielka). Wyróżnienia zdobyli: Maja Kilian (Dulcza Wielka), Seweryn Szwakop (Podborze), Kuba Krupa (Zgórsko) i Konrad Kieraś (Dąbie).

Wśród uczniów szkół średnich zwyciężył Szymon Rzeszutek z Tuszymy (ZSB Mielec). Druga była Angelika Ziobroń z Radomyśla Wielkiego (ZSB Mielec), a trzeci Krystian Dubiel z Radomyśla Wielkiego i Dominik Brożyna z Dulczy Wielkiej (obaj ZS Radomyśl Wlk.). Wyróżnienia odebrały: Julia Garncarz z Dulczy Wielkiej, Gabriela Guzior z Mielca i Agnieszka Miodunka z Piątkowca (wszystkie ZSB Mielec).

Wśród dorosłych triumfował Jerzy Flis, przed Wojciechem Flisem (obaj z Mielca) i Martą Warias z Dulczy Wielkiej. Wyróżnienia powędrowały do Zdzisława Ryby, Mateusza Ziobronia (obaj Radomyśl Wielki), Grzegorza Mydlarza i Agnieszki Mydlarz (oboje Dulcza Mała).

Dodajmy, że do ponad 30 osób powędrowały również nagrody pocieszenia.

Gratulacje na ręce zwycięzców testu złożył Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak, który objął test swoim honorowym patronatem.

Zdjęcia: SCKiB Radomyśl Wielki