Już 14 kwietnia Święto Chrztu Polski

06.04.2020 Kategoria: Kultura

14 kwietnia po raz kolejny obchodzić będziemy Święto Chrztu Polski. To państwowe święto ogłoszono w Dzienniku Ustaw 9 kwietnia ubiegłego roku.

W przyjętym uzasadnieniu czytamy, że święto ma na celu “upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”.

- Historycy wskazują, że jest to data narodzin Państwa Polskiego - podkreśla Jan Klawiter, Prezes Fundacji "SŁOWO", który w liście do samorządowców zwrócił się z prośbą o rozpropagowanie informacji o obchodzonym 14 kwietnia święcie.

Fundacja zachęca instytucje oraz osoby prywatne do upamiętnienia tej ważnej historycznie daty poprzez wywieszenie flagi Polski w dniu 14 kwietnia br.