A A A

logo_300px.svg

Jubileuszowy Bieg Radomyski

29.07.2021 Kategoria: Patronat

Zwycięstwem Wojciecha Pelczara z Dobieszyna i Katarzyny Albrycht z Krościenka Wyżnego zakończył się sobotni 40. Ogólnopolski Bieg Radomyski im. Jacka Kozioła w Radomyślu Wielkim. Impreza odbyła się pod Patronatem Honorowym Starosty Powiatu Mieleckiego.

W tym roku po raz kolejny zmieniła się trasa biegu. Start i meta po raz pierwszy zlokalizowane zostały przy byłej podstawówce. Trasa liczyła już tradycyjnie 10 kilometrów, a prowadziła ulicami: Ogrodową, Targową, Piekarską, Armii Krajowej, 3 Maja, przez tereny leśne w przysiółku Zagrody, ul. Zasowską, Piłsudskiego i Rynek.

Bieg ukończyło 113 osób, czyli wszyscy uczestnicy. Nie zabrakło stałych bywalców, byli też zawodnicy m.in. z Warszawy, Krakowa, Lublina, Szczecina, Kielc, a nawet z USA i Hiszpanii. W gronie panów z jednym z najlepszych wyników w historii biegu zawody ukończył Wojciech Pelczar z Dobieszyna (33 minuty i 7 sekund). Drugie miejsce zajął Mariusz Turczyn z Majdanu Królewskiego (34:28), a trzeci był Piotr Kobylarz z Rzeszowa (34:34). Najlepszy z radomyślan - Grzegorz Giża - zajął 13. miejsce (38:01).

Wśród kobiet po raz kolejny zwyciężyła Katarzyna Albrycht z Krościenka Wyżnego (37:50). Druga była Dagmar Paul z Montclair w USA (43:04), a trzecia Sylwia Wiatr z Łęgu Tarnowskiego (43:58).

Pamiątkową statuetkę za największą liczbę startów (udokumentowanych liczbą zgromadzonych tradycyjnych proporczyków) otrzymał Roman Tabor z Pustkowa (pochodzący z Żarówki).

Ogólnopolski Bieg Radomyski rozegrano po raz 40. Pierwszy raz odbył się on w 1981 roku na 400-lecie miasta. Inicjatorem imprezy był Jacek Kozioł, ówczesny szef radomyskiego ośrodka kultury i ogniska TKKF „Szarotka”. Po tragicznej śmierci głównego organizatora imprezy, a więc od 1993 r. bieg ma charakter memoriału.