IRYDA wróciła do Mielca!

05.07.2021 Kategoria: Informacje

Starosta mielecki Stanisław Lonczak wziął udział w spotkaniu, podczas którego Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła zaprezentowała Irydę – mającą wznieść się w powietrze po kilkunastoletniej przerwie.

Fundacja Biało Czerwone Skrzydła zaprezentowała koncepcję swojej działalności w Mielcu, gdzie już oficjalnie znajduje się siedziba główna tej organizacji. W hangarze fundacji na mieleckim lotnisku będą stacjonować legendarne Iskry, ale także inne samoloty.To wspólna inicjatywa Agencji Rozwoju Regionalnego MARR S.A., a także przy wsparciu Prezydenta Mielca Jacka Wiśniewskiego.

W niedzielę oficjalnie zaprezentowano kolejny nabytek fundacji. Jest to Iryda, która ma ponownie wznieść się w powietrze i przypominać o niezwykle ważnym projekcie polskiego lotnictwa, czyli samolotu odrzutowego szkolno-bojowego.

Sprowadzona do Mielca Iryda ma prezentować się w ramach Latającego Muzeum, które fundacja przy współpracy z Agencją Rozwoju Regionalnego MARR S.A. w Mielcu chce stworzyć na terenie Mielca. Wsparcie dla inicjatywy latającego muzeum przemysłu lotniczego zadeklarował marszałek podkarpacki Władysław Ortyl i prezydent miasta Mielca Jacek Wiśniewski.

Fundacja, która swoją bazę zlokalizowała na mieleckim lotnisku, ma już w swojej flocie m.in. dwie Iskry. Jedną z nich można było podziwiać w niedzielne przedpołudnie w locie. W planach fundacji jest również ściągnięcie do Mielca zespołu wojskowego Biało-Czerwone Iskry, który kończy działalność pod auspicjami sił zbrojnych ponieważ Iskry są wycofywane ze służby w wojsku.

Tekst i zdjęcia: MARR