Starostwo Powiatowe  herb_40px_wersja2.png  w Mielcu

A A A

logo_300px.svg

I LO upamiętniło Jana Bardana

17.06.2021 Kategoria: Edukacja


W I Liceum Ogólnokształcącym uroczyście odsłonięto dziś tablicę pamięci wybitnego absolwenta szkoły dr Jana Bardana.

"Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego, filozof, etyk, uczeń Jana Pawła II, człowiek wierny dewizie Deo et Patriae” – tak pokrótce sylwetkę Jana Bardana przedstawiono na pamiątkowej tablicy. Ta zawisła na szkolnym korytarzu już kilka miesięcy wcześniej, jednak, ze względu na trwającą pandemię, dopiero dziś odbyło się jej uroczyste odsłonięcie.

Udział w wydarzeniu wziął Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak. W krótkim wystąpieniu podkreślił zasługi dr Bardana dla etyki i filozofii. Uczniom zgromadzonym na uroczystości przedstawił go jako wzór do naśladowania: zarówno pod kątem umiłowania nauki, jak i propagowania postaw patriotycznych. – Cieszę się, że to właśnie ta postać upamiętniona została w tak podniosły sposób. Życzę, by historia tego patrona przyświecała Wam w dalszych, życiowych wyborach, spośród których wiele macie jeszcze przed sobą – zwracał się do uczniów.

Odsłonięcia tablicy starosta Stanisław Lonczak dokonał wspólnie z Posłem na Sejm RP Fryderykiem Kapinosem, Dyrektorem I LO Radosławem Kluzą, Proboszczem Parafii pw. św. Mateusza Ap. i Ew. w Mielcu ks. Januszem Kłęczkiem oraz przedstawicielami rodziny dr Jana Bardana.

Krótka nota biograficzna:
Jan Bardan urodzony 14 VI 1933 r. w Jamach, powiat Mielec, syn Jana i Małgorzaty z domu Szeliga. Absolwent Państwowej Koedukacyjnej Szkoły Stopnia Licealnego im. S. Konarskiego w Mielcu z maturą w 1951 r. W tym samym roku rozpoczął studia na Wydziale Filozoficznym (Filozofii Chrześcijańskiej) Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W czasie studiów współredagował uczelniane pismo „Przegląd Etyczny”. W 1956 r. obronił pracę magisterską z etyki: Człowiek jako istota moralna w filozofii J.-P. Sartre’a. 18 XII 1959 r. doktoryzował się u biskupa Karola Wojtyły (późniejszego papieża Jana Pawła II, świętego), na podstawie rozprawy: Ocena Sartre’owskiej etyki niezależnej. Prowadził niektóre zajęcia ze studentami, ale ostatecznie nie podjął pracy na KUL. Realizował natomiast różne zlecenia, m.in. tłumaczył etyczne fragmenty Sumy św. Tomasza dla „Veritasu” w Londynie, prowadził badania na temat alkoholizmu młodzieży szkolnej w Bochni oraz na zlecenie IER w Warszawie badania socjologiczne na temat stanu gospodarstw rolnych na wsi. W latach 60. jako wychowanek KUL-u miał duże trudności ze zdobyciem stałego zatrudnienia. Ostatecznie zakupił gospodarstwo w Bieszczadach i zajął się hodowlą owiec, a później pracował jako drwal. W 1967 r. powrócił do rodzinnych Jam, ożenił się i zbudował dom. W latach 1972-1975 pracował zarobkowo w USA i za zarobione pieniądze zakupił mieszkanie w Krakowie na osiedlu Widok. W latach 1975-1980 pracował w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, ale po poważnej chorobie przeszedł na rentę. Ze względu na zły stan zdrowia nie mógł spotkać się z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w czasie pielgrzymek do Polski, ale papież wielokrotnie pytał o jednego z pierwszych swoich doktorantów. Jan Bardan zmarł 18 XI 2015 r. Spoczywa na cmentarzu Batowickim w Krakowie./ za: Emncyklopedia Miasta Mielca

ms

Galeria zdjęć

Kazimierz Gacek Starosta Powiatu Mieleckiego

Kazimierz Gacek

Starosta Powiatu Mieleckiego
Marek Paprocki Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego

Marek Paprocki

Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego
Andrzej Bryła Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

Andrzej Bryła

Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

DOKUMENTY

13 660-----------------------
zarejestrowanych przychodzących dokumentów w II kwartale 2024

LICZBA LUDNOŚCI

132 983-----------------------
mieszkańców powiatu mieleckiego

PIENIĄDZE

240 310 382-----------------------
planowanych dochodów budżetu w 2024 roku